Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä koulujen alusta tiedetään: Kouluvuosi alkaa ensi viikolla lähiopetuksena – moni käytännön asia yhä auki

32:14Koulut alkavat ensi viikolla — millaiseksi muodostuu koulujen lukuvuosi poikkeuksellisen kevään jälkeen?Katso video: Opetushallitus kertoi, millaiseksi muodostuu koulujen lukuvuosi poikkeuksellisen kevään jälkeen
Julkaistu 04.08.2020 11:16

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Opetushallitus kertoi järjestämässään tiedotustilaisuudessa alkavan lukukauden suunnitelmista. Oppilaat ja opiskelijat palaavat kouluihin ensi viikolla.

Opetus peruskouluissa ja toisen asteen oppilaitoksissa jatkuu lähtökohtaisesti lähiopetuksena. Opetushallituksen pääjohtaja Olli-Pekka Heinosen ja johtaja Anni Miettusen mukaan ensi viikolla käynnistyvän syyslukukauden aikana pyritään ottamaan kiinni kevään aikana syntyneitä hyvinvoinnin ja oppimisen puutteita.

Kaksi kuukautta kestänyt etäopetusjakso koski kaikkia oppiasteita. Peruskouluissa lähiopetukseen palattiin kahden viikon ajaksi toukokuun lopussa.

Muuttuviin tilanteisiin reagoitava

Heinosen mukaan olennaista syksyn osalta on se, että koulut ja oppilaitokset pystyvät reagoimaan muuttuviin tilanteisiin mahdollisimman ripeästi.

Ratkaisevaa on myös koulujen ja kotien välinen viestintä.

– Kaikki on edelleen epävarmaa ja paras tapa sitä epävarmuutta poistaa on se, että viestitään mielummin liikaa kuin liian vähän.

Kouluissa tullaan noudattaan THL:n ja opetus- ja kulttuuriministeriön antamia ohjeistuksia. Ohjeita täsmennetään koulujen osalta vielä tämän viikon aikana.

Päätökset pohjautuvat tartuntalakiin

Heinosen mukaan koulutuksen järjestäjillä ja kouluilla tulee olla suunnitelma siitä, kuinka opetusta ja toimintaa toteutetaan, jos alueellinen tai kansallinen tautitilanne pahenee.

Tautitilanteen pahentuessa säädöksellisenä pohjana toimii tartuntalaki.

– Poikkeukselliset opetusjärjestelyt voivat tulla kysymykseen sitä kautta, että lain määrittämä viranomainen tekee päätöksen koulun osittaisesta tai kokonaisesta sulkemisesta tai muista rajoitustoimenpiteistä.

Ratkaisuja pyritään tekemään Heinosen mukaan paikallisesti. Ratkaisut voivat koskea esimerkiksi yksittäisiä ryhmiä tai luokkia.

Laajempien riskien kohdalla rajoitukset voivat koskea kokonaisia kouluja tai jopa kuntia. Rajoittavia toimenpiteitä niin ajallisesti kuin alueellisestikin pyritään toteuttamaan niin, että siitä aiheutuu mahdollisimman vähän haittaa oppimisille.

– Myös näissä tilanteissa oppilaan oikeus opetukseen ja turvalliseen oppimisympäristöön tulee kyetä takaamaan.

Lisää aiheesta:

Koulut alkavat lähiopetuksena: laaja etäopetus ei enää lain mukaan mahdollistaKouluissa valmistaudutaan syksyyn koronan ja monien uudistusten puristuksessa – tämä kaikki tulee muuttumaanUhkaako delta-variantti koululaisten yhteisöllisyyttä? OAJ:n puheenjohtaja ottaa kantaa etäopetukseen: "Kaikki mahdollinen tehdään"Opetusministeri Li Andersson, suljetaanko koulut taas, tuleeko kouluihin maskisuositus? "Emme ole normaalissa arjessa, mikään vaihtoehto ei ole kokonaan poissuljettu"Rehtorit huolissaan turvaväleistä ja luokkien eristämisestä – koronaohjeiden noudattaminen kouluissa voi olla mahdotonta: "Lisätiloja ei synny tyhjästä"Etäopetukseen voidaan syksyllä siirtyä paikallisesti, mutta pienimmät koululaiset halutaan pitää kouluissa
KouluKoulutusKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • 9.9.10:53
    Rikos

    Kirjoitus netissä johti rikostutkintaan Pohjanmaalla – Uhkaus koulua kohtaan

  • 7.9.12:06
    Rasismi

    Hälyttäviä lukuja yläkoululaisten kokemasta rasismista: "Se on läsnä koko ajan"

  • 3.9.06:54
    Metsät

    Kaikki kuudesluokkalaiset halutaan viedä metsään – tästä on kyse

  • 31.8.19:20
    Kotimaa

    Leirikoulujen ongelmallisuus ratkaistiin kouluissa – nyt kaikki saavat osallistua

  • 30.8.16:53
    VilleGalle

    HS: Ville Gallen koulutoveri surmattiin raa'asti: "Oltiin liikuntasalissa ihan tippa linssissä"