Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulupöytä kuntoon: lapsikin kärsii niska-hartiakivuista

Koululaisen työpisteellä on väliä.
Koululaisen työpisteellä on väliä.
Julkaistu 08.08.2011 14:13(Päivitetty 08.08.2011 14:17)

Koulu on lapsen työtä, joten myös koululaisen työpisteen on oltava kunnossa. Oppia voi vaikka keittiön pöydän ääressä, kunhan tuoli on tarpeeksi tukeva.

Koulut ja sitä myötä myös pienten oppijoiden urakka alkaa jälleen. Monessa perheessä koulupöytä ja läksyjen luku ovat ajankohtaisia aiheita, ja niihin kannattaakin kiinnittää huomiota – muuten tuloksena voivat olla muun muassa päänsärky ja niska-hartiakivut.

– Mikä tahansa standardimittainen pöytä toimii, kunhan tuoli on hyvä. Se ei saa olla liian iso – aikuisten työtuoliin ei lasta kannata istuttaa, kertoo koulutussuunnittelija Mika Nyberg Työterveyslaitokselta.

Perussääntö on, että jalkojen on yleyttävä maahan, selkätuen on oltava riittävä ja tuolin on oltava tukeva. Kaikkein edullisimpiin istuimiin Nyberg ei luota.

– Kympin tuoli ei valitettavasti voi olla hyvä, sillä halvoilla istuimilla ei ole säätömahdollisuuksia tai ne eivät ole kestäviä, hän summaa.

Yllättäen läksyjen luku keittiön pöydän ääressä tai jopa lattialla saa kiitosta.

– Keittiössä koulutehtävien teko onnistuu, jos tilaa on riittävästi ja tuoli on kunnollinen – sen voi vaikka vaihtaa läksyjen luvun ajaksi. Aikuisetkin voisivat ottaa lapsista mallia ja kehitellä uusia tapoja tehdä töitä. Ongelmana kun on lähinnä staattinen työasento, lapsilla se usein vaihtuu kesken kaiken.

Huono ergonomia tuo mukanaan samoja ongelmia kuin aikuisillekin, sillä lapset ja nuoretkin kärsivät niska-hartiakivuista. Siitä Nyberg ei kuitenkaan syytä vain huonoa työpistettä.

– Myös liian vähäinen liikunta tuo ongelmia.

Hannele Järvelä/ MTV3

Lisää aiheesta:

Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjettaNäissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiinTutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsäMichelin-tähtiin kohumuutos täysin puskista: "Uskon, että on voitu saada huijaamalla"Kärpässieniä syönyt puukotti veljeään – "Se trippi oli aika erikoinen"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • 17:45
    Ruoka

    Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjetta

  • 15:59
    Milano-Cortina 2026

    Näissä asuissa Suomi osallistuu Milano-Cortinan talviolympialaisiin

  • 15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • 12:37
    Ruoka

    Michelin-tähtiin kohumuutos täysin puskista: "Uskon, että on voitu saada huijaamalla"