Koska alkoi näkyä, että Jessestä tulee huippu, Tuula Puljujärvi?

Jesse Puljujärvi
Jesse Puljujärvi valittiin MM-turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi.All Over Press
Julkaistu 06.01.2016 14:18
Toimittajan kuva

Jaakko Sandqvist

jaakko.sandqvist@mtv.fi

Kun Jesse Puljujärvi 13-vuotiaana muutti jääkiekon perässä yksin Ouluun, alkoi Tuula-äiti aavistaa, että pojassa on aineksia huippupelaajaksi.

Nyt tiistaina Suomen kultamitaleihin päättyneen alle 20-vuotiaiden MM-turnauksen pistepörssin voitti Jesse Puljujärvi, 17 vuotta. Seitsemässä ottelussa syntyneet viisi maalia ja 12 syöttöä siivittivät hänet myös turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Suora lähetys Nuorten Leijonien kultajuhlista tänään klo 15.20 alkaen MTV Katsomossa!

Loppuottelussa Nuoret Leijonat löi Venäjän 4–3 jatkoerässä. Ottelu oli ratketa jo aiemmin, mutta venäläiset tasoittivat kuusi sekuntia ennen varsinaisen peliajan päättymistä.

– No olihan se nyt jännä kahtoa. Aivan mahoton kun ne tasoittivat. Silloin kyllä tuntui siltä, että nytkö ne hävisivät, meinasivat jo voittaa, Jessen äiti Tuula Puljujärvi kertoi Radio Novan haastattelussa keskiviikkona.

Jännityksen kanssa Tuula Puljujärvi on oppinut elämään, eikä edes trillerimäinen loppuottelu ollut liian piinaavaa katsottavaa.

– Sehän siinä on, että kun poikamme ovat ihan pienestä lähtien pelanneet jääkiekkoa ja tiukkoja paikkoja on ollut muulloinkin – pitää vain luottaa, että kyllä se sen homman osaa.

Missä vaiheessa äiti näki, että pojasta on kehittymässä todellinen huippupelaaja?

– Silloin kai sitä alkoi aavistamaan, kun hän 13-vuotiaana muutti Ouluun pelaamaan. Kun jääkiekkoasiantuntijat rupesivat kahtomaan, että tuossa on kykyjä, niin silloin sitä ajatteli että kyllä se sitten on hyvä, kun ne sen tuonne haluavat pelaamaan.

Ei jääkiekkoa kielitaidolla pelata

Jesse Puljujärvi hurmasi MM-kisoissa paitsi pelisuorituksillaan, myös persoonallaan. Lähes kielitaidoton luonnonlapsi antoi ruotsalaismedialle haastattelun, jossa vaihteli sujuvasti englannista suomeen ja takaisin. Kielitaito ei ole päässyt karttumaan, aika kun on kulunut jääkiekkoa pelatessa.

– Hyvä, että Jesse saa tehdä sitä mitä hän haluaa. Kun koulunkäynti ei ole oikein maistunut – kyllä hän mieluummin aina on lähtenyt pelaamaan kun olisi läksykirjat pitänyt kaivaa esiin, Tuula Puljujärvi kuvailee ja vakuuttaa pojan kielitaidon kehittyvän kyllä.

– Sehän siinä on, että kieltähän pitää käyttää että se kehittyy. Jessen pitää vain ruveta sitä harjoittelemaan. Vielä hänellä ei ole ollut motivaatiota, mutta jospa se nyt löytyisi ja hän alkaisi harjoittelemaan. Mutta itsellänikään ei kyllä ole kielipäätä, kaikille se kielen oppiminen vain ei ole niin helppoa.

On arvioitu, että Jesse Puljujärvi varataan NHL:ään tänä kesänä aivan tilaisuuden ensimmäisten pelaajien joukossa. Isolle ja taitavalle hyökkääjälle on helppo povata loistavaa uraa, taittuipa englanti sitten tai ei. Tärkeintä on, että jääkiekkoilulliset taidot ovat hallussa.

– Näin on. Eiköhän siellä pärjää, vaikka ei kieltä heti hallitsekaan, Tuula Puljujärvi sanoo.

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat