Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Koronakaranteenin uhka varjostaa ensi viikolla alkavia ylioppilaskirjoituksia – "Kokeen suorittaminen erillisessä tilassa ei lähtökohtaisesti ole mahdollista"

8:45Viikissä heräsi epäily oppilaiden koronakaranteenin rikkomisesta – nyt rehtori kertoo, miten asiaan on reagoituViikissä heräsi epäily oppilaiden koronakaranteenin rikkomisesta – nyt rehtori kertoo, miten asiaan on reagoitu
Julkaistu 06.03.2020 15:14
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ylioppilastutkintolautakunnan (YTL) mukaan poikkeusjärjestelyjä mahdollisesti karanteenissa oleville voidaan harkita, mutta lähtökohtaisesti kokeen suorittaminen erillisissä tiloissa ei ole mahdollista.

Ylioppilaskirjoitukset alkavat ensi viikon tiistaina. Koejännityksen lisäksi kirjoituksiin valmistautuvat lukiolaiset joutuvat miettimään koronaviruksen vaikutusta.

Ylioppilastutkintolautakunta on linjannut valtioneuvoston ja ministeriöiden päätösten pohjalta, että jos ylioppilaskokelas on sairastunut tai karanteenissa, niin hän tekee lukion kanssa hakemuksen ylioppilaskirjoituksiin ilmoittautumisen mitätöinnistä.

– Valvojia ei tule altistaa ylimääräisille riskeille. Mitätöintihakemukseen tulee liittää lääkärintodistus, karanteenipäätös tai vastaava selvitys, YTL linjaa koronainfossa.

Lue myös: Viikin oppilaiden epäillään rikkoneen koronakaranteenia – vanhemmilta yllättävä pyyntö rehtorille: "Osa lapsista kyllästyy ja kaipaa enemmän mielekästä tekemistä"

Poikkeusjärjestelyihin ei oletusarvoisesti ryhdytä.

– Kokeen suorittaminen erillisessä tilassa ei lähtökohtaisesti ole mahdollista, jos kokelaalle on tehty karanteenipäätös, YTL toteaa.

Linjaus on merkittävä, sillä seuraavan kerran ylioppilaskirjoituksiin on mahdollisuus osallistua syyskuussa 2020. Valkolakin voisi siis olla luvassa vähintään puolen vuoden lykkäys.

"Rehtori voi tehdä päiväkohtaisen päätöksen"

Karanteenissa olevien lukiolaisten rajaamista ylioppilaskokeiden ulkopuolelle perustellaan sillä, että koetta on hyvin vaikea järjestää erillisissä tiloissa niin, ettei valvoja olisi samassa tilassa.

– Lautakunta on käynyt asiasta keskusteluja terveysviranomaisten kanssa. Karanteeniin asetetun henkilön lähikontakteja on voimakkaasti rajattu, YTL toteaa.

Täysi mahdottomuus poikkeusjärjestelyt eivät ole.

– Lukio ja paikalliset terveysviranomaiset, jotka ovat tehneet karanteenipäätöksen, voivat yhdessä harkita, onko jossakin yksittäisessä karanteenitilanteessa edellytyksiä kokeen suorittamiseen erillisessä tilassa, YTL ohjeistaa.

– Jos tämä on mahdollista, rehtori voi tehdä päiväkohtaisen päätöksen kyseisen päivän tilannearvion mukaisesti, YTL jatkaa.

Pitkä vaatimuslista

Jos päädytään siihen ratkaisuun, että erillisen tilan käyttäminen ylioppilaskirjoituksiin on kenties mahdollista, tulee ylioppilastutkintolautakunnan ohjeistuksen mukaan pohtia useita tekijöitä.

Tilannearvioon vaikuttaa muun muassa se, miten kokelaan ja valvojan wc-käynnit järjestetään, miten kokelas saapuu tilaan ilman lähikontakteja sekä se, onko tehtävään määrättävissä valvojaa ja miten mahdollinen valvoja käytännössä hoitaisi työnsä.

Lisäksi on kyettävä selvittämään muun muassa se, miten kokelaan henkilöllisyys tarkistetaan, kuinka käytössä oleva kone käynnistetään koejärjestelmään ja miten mahdollisissa teknisissä ongelmatilanteissa toimitaan.

– Jos kokeen järjestäminen kokelaalle erillisessä tilassa ei ole mahdollista, (karanteenissa oleva) kokelas ei voi osallistua kokeeseen kyseisenä päivänä, YTL linjaa.

MTV Uutiset tavoitteli ylioppilastutkintolautakuntaa kommentoimaan linjauksia. YTL:llä ei kuitenkaan ollut lisättävää netistä löytyvään ohjeistukseen.

Lue myös: Oppilaat, jotka eivät ole altistuneet, voivat käydä koulua turvallisin mielin – "Koko koulun sulkeminen olisi ollut ylimitoitettu toimenpide"

Lisää aiheesta:

Joka vuosi joku saa paniikkikohtauksen – sairauskohtaukset eivät ole harvinaisia yo-kirjoituksissa: "Erilaisia tilanteita tulee eteen"Yliopiston pääsykokeet: Lukiolaiset huolissaan, että osa tulee altistuneena paikalle – riskiryhmille ei ole järjestetty erillistä tilaa kokeen tekemiseenLukiolaisten liitto huolissaan tasa-arvosta yo-kirjoituksissa: "Osa lukioista tarjoaa mahdollisuuden mennä tekemään ylioppilaskoe, vaikka on karanteenissa, ja osa taas ei"THL: Karanteenissa olevat ylioppilaskokelaat voivat osallistua kirjoituksiin erityisjärjestelyin – sairaana ei pääse kokeisiinKoronavirukselle altistuneiden ylioppilaskirjoitukset uhattuna – Lukiolaisten liitto huolissaan koulujen välisestä erostaYO-kirjoitukset alkavat ja lukiot varautuvat erityistilanteisiin – koronakaranteeniin joutuvan tutkinto voi viivästyä puolella vuodella: "Nuorelle kokelaalle tämä on aika pitkä aika"
KoronavirusYlioppilaskokeetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla