Etelä-Korean Soulissa järjestettävä Pride-kulkue on yksi Aasian suurimmista Pride-tapahtumista.
Etelä-Korean Soulissa kymmenettuhannet seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluvat ja heidän liittolaisensa juhlivat Pridea.
Kaupungin viranomaiset estivät jo toista vuotta perättäin tapahtuman järjestämisen kaupungintalon edustalla, jossa juhlaa on aiemmin vietetty. Kaupungin viranomaisten mukaan alue oli jo varattu toiselle tapahtumalle.
Tapahtuman järjestäjien mukaan viranomaiset kielsivät tapahtuman oheisohjelmien järjestämisen myös kolmessa muussa paikassa, koska ne voisivat aiheuttaa "sosiaalista konfliktia".
Soulin kaupunginjohtaja Oh Se-hoon on sanonut, ettei henkilökohtaisesti voi hyväksyä homoseksuaalisuutta.
Tästä huolimatta Soulin kaduilla riitti Priden juhlijoita, jotka vaativat lainsäädäntöä, joka kieltäisi seksuaaliseen suuntautumiseen perustuvan syrjinnän. Etelä-Koreassa samaa sukupuolta olevien ei ole mahdollista solmia avioliittoa.
Soulissa järjestettiin Pride-kulkue jo 25:ttä kertaa. Se on yksi Aasian suurimmista Pride-tapahtumista.
"Tänään voin nauttia"
Kaupungin päätös oli "järjetön", mutta ei poista ylpeyttä, jota LGBTQ-ihmiset kokevat vuosittaisesta tapahtumasta, osallistuja Na Joo-youn sanoo uutistoimisto AFP:lle.
