Istanbulissa odotetaan yhä rauhanneuvottelijoita paikalle. Toistaiseksi tilaisuus ei ole tuonut Ukrainan rauhaa piiruakaan lähemmäksi, mutta Turkki on päässyt paistattelemaan huomiossa, kirjoittaa Istanbulissa oleva MTV Uutisten ulkomaantoimittaja Laura Pylvänäinen.
Joukko toimittajia ja kuvaajia eri puolilta maailmaa on päivystänyt Dolmabahcen palatsilla Bosporinsalmen rannassa torstaiaamusta saakka. Sisäänkäynnin ovet ovat pysyneet kiinni, eikä autoja ole ajanut sisään. Venäjän neuvottelijadelegaatio on Kremlin mukaan saapunut Istanbuliin, mutta keskusteluiden alkua on siirretty iltapäivälle.

Turkin ulkoministeriön mukaan neuvotteluille ei ole asetettu alkamisaikaa.
Samaan aikaan Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on pääkaupungissa Ankarassa tapaamassa Turkin presidenttiä Recep Tayiip Erdogania. Epäilemättä kaksikko pohtii nyt, kuinka Venäjän venkoiluun tulisi vastata.
Zelenskyi latasi Ankaraan saapuessaan, että Venäjän lähettämä delegaatio on lähinnä teatterin rekvisiittaa. Vladimir Putin ei saavu itse, eikä edes ulkoministeri Sergei Lavrov. Valtuuskuntaa johtaa Putinin avustaja Vladimir Medinski.
Kaikki korkean tason tapaamiset ovat luonteeltaan sellaisia, että keskustelut voivat venyä, joskus myöhäänkin yöhön. Näissä neuvotteluissa epämääräisyys on silti viety jo aivan uusiin ulottuvuuksiin. Osallistujalistoja on pidetty sumun peitossa viimeiseen saakka, aloitusaikaakin voi vain arvailla.
