Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Oliver Helander on muuttunut mies

Oliver Helander todisti EM-pronssillaan, että on ottanut urallaan selkeän harppauksen ylöspäin.
Oliver Helander todisti EM-pronssillaan, että on ottanut urallaan selkeän harppauksen ylöspäin.
Julkaistu 13.06.2024 07:04
Toimittajan kuva
Eren Gürler, Rooma

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Tero Pitkämäen tulo Oliver Helanderin valmentajaksi oli kuin isku kultasuoneen. Helander on muuttunut mies niin fyysisesti, mutta mikä tärkeintä, myös henkisesti, kirjoittaa MTV Urheilun Eren Gürler.

Oliver Helander onnistui EM-finaalissa siinä, missä ei ole onnistunut tähän mennessä vielä koskaan. Hän sai mitalin, mutta en tarkoita tällä kertaa sitä.

Loppukilpailussa miehen kaksi ensimmäistä heittoa olivat epäonnistuneita, ja hän oli kolmannelle kierrokselle lähdettäessä selkä seinää vasten. Aikaisemmissa arvokisoissa samanlaisessa tilanteessa ollessaan Helander on saanut pettyä kerta toisensa jälkeen. Toisin sanoen mies on sulanut.

Nyt sen sijaan rävähti, ja kunnolla.

Helander tuli viivalle hyvällä juoksulla, iski pönkän maahan ja saatteli keihään hyvään asentoon. Vaikea sanoa tarkasti, mitä hänen mielessään liikkui ennen heittoa, mutta tulos ja suoritus kertovat, että pää ja luotto omaan tekemiseen olivat kunnossa. Keihäs kaarsi lukemiin 85,75 ja Helander sai tuulettaa vapautuneesti sen perään.

Tero Pitkämäen tulo Helanderin valmentajaksi noin kolme vuotta sitten on ollut hänen uransa kannalta kullanarvoista. Jo ensimmäisistä päivistä alkaen Pitkämäki toitotti, että vammojen kanssa kärsinyt Helander pitää ensin parsia kuntoon, ennen kuin voidaan puhua menestymisestä. Sen jälkeen on satsattu siihen, että Helander myös pysyy terveenä, mutta ennen kaikkea kestää heittämistä.

LUE MYÖS:

Oliver Helanderille ladattiin nyt kovat odotukset Pariisiin – "En epäile, etteikö onnistuisi"

Tämän kauden kilpailujen tulostaso todistaa, että kolme vuotta siinä meni, mutta tehtävässä on onnistuttu. Suomalaisheittäjän huonoin tulos tämä kauden kilpailuista on 83,99 ja paras EM-finaalin 85,75.

Helander itse kiitti Pitkämäkeä kilpailun jälkeen, ja totesi, että moninkertaisen arvokisamitalistin opein hän on kehittynyt joka osa-alueella. Itse nostan henkisen puolen kehityksen kaikista tärkeimmäksi. Mutta kuten Helander itse sanoo, joka osa-alueen kehitys on mahdollistanut sen, että myös pää kestää tiukassa paikassa. 

”On kyllä aika paljon rennompi fiilis lähteä ihan mihin kisaan vaan nykyään”, Helander sanoi EM-finaalin jälkeen. Se tietää sitä, että vastustajat saavat varoa, tästä lähtien aivan joka ikisessä kisassa.

LUE MYÖS: MTV:n EM-sivallus: Veitsenheiton sijaan valittiin pelleily – tämäkö on urheilua?

Lisää aiheesta:

Oliver Helanderissa iso muutos: "Voi tulla 90 metrin mies"Oliver Helander muuttui täysin – Tommi Evilä suitsuttaa: "Näki kaikesta"Oliver Helanderille ladattiin nyt kovat odotukset Pariisiin – "En epäile, etteikö onnistuisi"Kolme ruksia vaihtui 84-metriseen – asiantuntija hehkuttaa Oliver Helanderia: "EM-kisoihin mitalikandidaatti"Asiantuntija ottaa esiin tärkeän seikan Oliver Helanderista: "Näillä ei ole mitään merkitystä"Piinaava kierre veti keihästähti Oliver Helanderin syviin vesiin – "En tiennyt, pitäisikö jatkaa"
EM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-yleisurheilu
  • 8.8.17:00
    Yleisurheilu

    Kaksi EM-mitalia Suomeen! Moukarilupaukset säväyttivät kotiyleisön edessä

  • 31.7.14:06
    Yleisurheilu

    Suomen EM-isännyysprojekti nytkähti eteenpäin

  • 18.7.20:36
    Yleisurheilu

    EM-pronssia! Kasperi Vehmaa avasi Suomen mitalitilin

  • 18.7.18:38
    Yleisurheilu

    Suomen ennätys! 20-vuotias Antti Sainio säväytti EM-kisoissa – yksin uudelle sekuntiluvulle

  • 25.6.11:01
    Yleisurheilu

    Nooralotta Neziriltä yllätysveto