Merkit Trondheimissa viittaavat siihen, että tänään käydään kovapanoksinen amerikkalainen karsinta Krista Pärmäkosken ja Kerttu Niskasen välillä, kirjoittaa MTV Urheilun Tuomas Hämäläinen.
Sprinttihuippu Jasmi Joensuu, joka ei hiihdä tiistaina 10 kilometrin perinteisen hiihtotavan MM-väliaikalähdössä ollenkaan, on varmistanut paikkansa keskiviikon perinteisen parisprinttiin. Tästä MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä on vakuuttunut.
Toisesta paikasta kilvoittelevat Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski. Jari Isometsä sanoi maanantain Tulosruudussa, miten tuo paikka ratkaistaisiin: niin sanotulla amerikkalaisella karsinnalla 10 kilometrin perinteisen kisassa. Tuon kisan parempi suomalainen hiihtää Joensuun parina.
Pelissä on paljon: MM-mitali, joita ei ole sinivalkoisille sivakoijille liikaa tarjolla. Isometsä piti Iivo Niskasen sairastuttua ja ennen kuin Lauri Vuorinen sivakoi henkilökohtaisesta MM-sprintistä yllätyspronssia Trondheimin kisojen todennäköisimpänä suomalaisena mitalimatkana juuri naisten parisprinttiä.
Lue myös: Kerttu Niskaselta lohduton lausunto Iivo Niskasen tilanteesta
Kerttu Niskanen ja Jasmi Joensuu juhlivat tammikuun lopussa Cognessa parisprintin maailmancup-osakilpailuvoittoa.

