Oliver Helander on yleisurheilun MM-kisojen keihäsfinaalissa ainoa suomalaistoivo, mutta mitalikahveja ei ehkä kannata ladata valmiiksi koneeseen, kirjoittaa MTV Urheilun Mikko Hyytiä.
– Onhan MM-mitali ihan selkeä tavoite. Tiedän, että se on kova tavoite, mutta on se ihan realistinen mun mielestä, jos kaikki menee hyvin ja mulla on hyvä päivä finaalissa.
Oliver Helanderin kommentit MM-karsintakilpailun aattona olivat virkistävän epäsuomalaisia. 26-vuotias urheilija ei ole lähtenyt uransa viidensiin aikuisten arvokisoihin vain tekemään parastaan ja katsomaan, mihin se riittää.
Vaan eipä siinä. Helanderilla on tällaisiin lausuntoihin myös varaa huomattavasti enemmän kuin monilla maajoukkuetovereillaan.
Lahjakkuudessa sekä heittopotentiaalissa löytyy, ja Helanderin kesäkuussa Turussa heittämä 87,32-metrinen oikeuttaa maailmantilastossa sijaan viisi.
Menossa on kymmeneen vuoteen ensimmäinen kausi, kun MM- tai olympiakisat alkoivat ilman, että kukaan on kauden aikana puhkaissut 90 metrin rajaa. Jakub Vadlejchin nimissä oleva maailman kärkitulos kirjataan 89,51.
Mutta.
Yksittäisten huippuheittojen sijaan on syytä silmäillä myös isompaa kuvaa.

