Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kokoomuksen kannattajat huolissaan talousromahduksesta, vasemmiston kannattajat ääriliikkeiden noususta

All Over Press
Julkaistu 24.10.2020 00:01

MTV UUTISET– STT

Suomalaiset näyttävät pelkäävän etenkin hyvinvoinnin hiipumista, kertoo Kunnallisalan kehittämissäätiön (KAKS) suomalaisten uhkakuvia käsittelevä tutkimus.

63 prosenttia kyselyyn vastanneista on ainakin jossain määrin vakuuttunut siitä, että Suomessa pahoinvointi lisääntyy ja hyvinvointi hiipuu. Yli puolet oli ainakin jossain määrin vakuuttuneita myös vastakkainasettelun ja eriarvoisuuden lisääntymisestä.
Huolissa on eroja sen mukaan, mitä puoluetta kannattaa.

SDP:n ja keskustan kannattajien näkemykset ovat melko lähellä väestön keskiarvoa. Perussuomalaisten tukijoilla on pahoja aavistuksia lähes kaikesta. Kokoomuksen kannattajat ovat keskimäärää vakuuttuneempia, että Suomea kohtaa talousromahdus.

Vasemmistoliiton tukijat ovat muita vakuuttuneempia, että radikaalien ääriliikkeiden kannatus maassamme vahvistuu.

Tutkimuksen toteutti Kantar TNS Oy. Aineisto on koottu Gallup Kanavalla syyskuussa. Haastatteluja tehtiin 1 039. Virhemarginaali on vajaat kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.

Politiikka
Talous
Ääriliikkeet
Kotimaa

Lisää aiheesta:

HS:n kysely: Perussuomalaisten kannattajat suhtautuvat Trumpiin myönteisemmin kuin muut"Vanhemmilta on saattanut lähteä työt, on sota Euroopassa" – nyt tuli luku, jonka pitäisi pysäyttääJoka toinen uskoo korruption olevan yleistä valtakunnan päättäjien keskuudessa, kertoo kyselyMTV-kysely: Keskustan kenttä haluaa ryövätä kannatusta erityisesti perussuomalaisiltaMaaseudun Tulevaisuuden kysely: Enemmistö suomalaisista hyväksyy suurpetojahdinKirjastot ja liikuntapalvelut kestävät – suomalaiset luottavat enää vain osaan kuntapalveluista

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 18:00
    Pöllöraati

    Pöllöraati: SDP:n todellinen valtapeli voi paljastua ensi viikolla

  • 17:19
    Maahanmuutto

    Perussuomalaisten Vigelius kokoomuksen pyrkimyksestä: ”Aika absurdia”

  • 12:28
    Petteri Orpo

    Orpo vastaa Kiinan-matkansa kritiikkiin Ylellä

  • 11:59
    Työttömyys

    Keskusta harkitsee uutta välikysymystä työttömyydestä

  • 08:13
    Yhdysvallat

    USA:n liittovaltion osittainen sulku alkoi – senaatti hyväksyi kuitenkin suurimpia vaikutuksia torjuvan lakiesityksen