Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokoomuksen Porin-varavaltuutettu soitti hätäkeskukseen ja uhkasi polttaa Huhtasaaren talon – syyte perättömästä vaarailmoituksesta

Pekka Sipola
Julkaistu 16.07.2019 16:11

MTV UUTISET – STT

Kokoomuksen entinen Porin-varavaltuuttu Tero Niskanen ei saa syytettä Laura Huhtasaaren (ps.) uhkaamisesta, kertoo syyttäjä STT:lle.

Sen sijaan Niskasta vastaan on nostettu syyte perättömästä vaarailmoituksesta.

Niskanen soitti maaliskuussa aamuyöstä hätäkeskukseen ja kertoi, että hän kävelee viiden minuutin päästä Huhtasaaren talon eteen ja polttaa sen.

Syyttäjä kertoo päätöksessään jättävänsä syytteen laittomasta uhkauksesta nostamatta, koska ei ole todennäköisiä syitä rikoksesta epäillyn syyllisyyden tueksi.

– Niskasen mukaan hänellä ei ole kuitenkaan ollut todellista aikomusta toteuttaa uhkausta, syyttäjä kirjoittaa.

Provosoitui perussuomalaisten vaalivideosta

Esitutkintatietojen mukaan Niskanen ei lähtenyt toteuttamaan uhkaustaan, vaan jäi ilmoittamallaan tavalla odottamaan viranomaisreaktiota. Asiaa selvittämään lähtenyt poliisipartio tapasi Niskasen tämän hätäkeskuspuhelussa ilmoittamasta paikasta, ilmenee syyttämättäjättämispäätöksestä.

Niskanen näytti poliisipartiolle perussuomalaisten kohua herättäneen vaalivideon ja kertoi provosoituneensa tästä.

Niskanen pyysi sittemmin tekoaan anteeksi ja erosi puolueesta.

Hän kertoi keväällä Satakunnan Kansalle, että oli maaliskuisena tiistaina ollut viettämässä iltaa porilaisravintolassa. Niskanen kertoi olleensa kovassa humalassa ja toimineensa impulsiivisesti.

Perättömästä vaarailmoituksesta tuomitaan esimerkiksi silloin, jos tekee tulipalosta tai muusta vastaavasta hädästä tai vaarasta perättömän ilmoituksen, joka on omiaan aiheuttamaan pelastus- tai turvallisuustoimen taikka pakokauhua. Rikoksesta voi saada sakkoa tai vankeutta enintään yhden vuoden.

Käräjäoikeus ottaa aikanaan kantaa syyllisyyteen.

Lisää aiheesta:

Poliisi tutkii nyt myös kansanedustaja Vornaseen kohdistunutta uhkaustaTuleeko Vornaselle potkut myös puolueesta?Näistä syistä metrolaiturin häirikkö ei loukannut Ben Zyskowiczin poliittisia vapauksiaMies uhkasi pommi-iskuilla, jos kaupunginjohtaja ei vastaa puhelimeen – Nurmeksen kaupungintalo evakuoitiinTänään oikeudessa: Timo Soinia yritettiin lyödä muovipullolla, näin ex-ulkoministeri kommentoi tapahtunutta tuoreeltaanEntinen kokoomuspoliitikko uhkasi polttaa Laura Huhtasaaren talon – tuomittiin sakkoihin
Laura HuhtasaariKokoomusPerussuomalaisetRikosepäilytKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Laura Huhtasaari
  • 28.06.202412:44
    SuomiAreena 2024

    Laura Huhtasaari kiihtyi MTV:n suorassa lähetyksessä – viittasi myös Oulun puukotuksiin: "En tunne pistoa sydämessäni"

  • 26.06.202421:46
    SuomiAreena 2024

    Laura Huhtasaaresta ja Krista Kiurusta tehtiin rajua pilkkaa Porissa – "En minäkään täällä olisi"

  • 29.04.202417:26
    Merikarvia

    Laura Huhtasaaren mukaan hänen talonsa on uhattu taas polttaa

  • 19.06.202317:57
    Orpon hallitus

    Miksi nämä perussuomalaisten ääniharavat jäivät ilman ministeripaikkaa? Tutkija arvioi

  • 22.08.202205:00
    Politiikka

    USU: Osa suomalaismepeistä harkitsee ehdokkuutta eduskuntavaaleissa – Huhtasaarella varma vastaus