Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Köhäisenäkin toiseksi sijoittunut Mäkäräinen: Hyvä näin

Julkaistu 14.01.2016 22:13

MTV SPORT - STT

Kaisa Mäkäräinen nappasi torstaina kauden viidennen palkintopaikkasijoituksensa naisten ampumahiihdon maailmancupissa. Hän sijoittui toiseksi Saksan Ruhpoldingissa käydyssä normaalikilpailussa.

Mäkäräisen osallistuminen kilpailuun oli pitkään epävarmaa. Hän kertoi tunteneensa olonsa "köhäiseksi" ennen kisaa, mutta päätti silti ampaista matkaan.

- Epävarmaa oli joo. Kävin hiihtolenkillä ennen kisaa, jonka jälkeen päätin että osallistun. Hyvä näin, hyväntuulinen Mäkäräinen kertoi puhelimitse.

Kisan voitti Italian Dorothea Wierer, jolle Mäkäräinen hävisi 54,8 sekuntia. Wiererille ei kirjattu ohilaukauksia, Mäkäräiselle puolestaan merkittiin yksi. Se tuli ensimmäiseltä ampumapaikalta.

- Ehdottomasti täytyy olla tyytyväinen ammuntaan. Ei voi kuitenkaan sanoa, että jonkin erityisen ahaa-elämyksen olisin kokenut. Aika lailla samaa tekemistä se oli kuin viime aikoina on ollut, Mäkäräinen tuumi.

Mäkäräisen kisa oli nousujohteinen. Hän aloitti rauhallisesti, ja lopussa hänellä oli voimia painaa kaasu pohjaan. Viimeinen hiihtolenkki sujuikin Mäkäräiseltä erinomaisesti.

- Halusin edetä alussa rauhallisesti ammunnan ja osittain tuon terveystilanteenkin takia. Ihan hyvin onnistuin suunnitelmassani, hän kertasi. 

"Kokonaiskilpailua ei kannata nyt ajatella"

Maailmancupin kokonaiskilpailua johtava Tshekin Gabriela Soukalova oli kisan kolmas. Hän hävisi voittajalle minuutin ja 9,9 sekuntia.

Mäkäräinen on ottanut kuluvalla maailmancup-kaudella kaksi voittoa, kaksi kolmatta sijaa ja torstaina tulleen kakkossijan. Cupin kokonaiskilpailussa hän on viidentenä 436 pisteellään. Kärjessä oleva Soukalova on kerännyt 551 pistettä.

- Cupin kokonaiskilpailulle ei kannata tässä vaiheessa juuri ajatuksia uhrata. Kausi on niin pahasti kesken. Se on kuitenkin selvää, että kilpailu kärjessä on kovaa ja keskinkertaisilla suorituksilla ei hyviä sijoituksia tule, Mäkäräinen totesi.

Auli Kiskola oli Ruhpoldingin normaalikilpailussa 92:s ja Laura Toivanen 93:s. Kiskolan ja Toivasen ammunta meni mönkään, ja kumpikin hävisi kärjelle liki 11 minuuttia.

Mari Laukkanen ei osallistunut lainkaan torstain kilpailuun. Hän kärsii päävalmentaja Marko Laaksosen mukaan yskästä ja yleisestä tukkoisuudesta. 

Lisää aiheesta:

Kaisa Mäkäräiseltä tyly tilitys surkean kisan jälkeen: "Sekä ammunnassa että hiihdossa aika ulapalla" Mäkäräinen heitti hyvästit pikacupin kokonaisvoitolle – "Ampujassa se vika on"Kaisa Mäkäräinen joutui fanien piirittämäksi Siperiassa: "Tuntuvat tykkäävän"Mäkäräinen: Ei tämä riitä, ei voi olla tyytyväinenAmmuntatulos täysi mysteeri MäkäräiselleValmentaja ei uskonut Mäkäräisen voittoon
AmpumahiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ampumahiihto
  • to19:31
    Maastohiihto

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • 24.10.17:21
    Hiihtolajit

    Joukkuetoveriltaan varastanut ampumahiihdon supertähti myönsi syyllisyytensä – vankeustuomio napsahti

  • 20.10.18:35
    Urheilu

    Kummisetäänsä ampunut Suomen ampumahiihtäjä: "On ollut paljon muutakin mietittävää kuin urheilu"

  • 10.10.21:57
    Urheilu

    Laura Dahlmeierin paikka tyhjäksi

  • 30.9.15:25
    Doping

    Paljastus: Kaisa Variksen dopingsotkussa likaista kulissipeliä – "Urani kovin paikka"