Japanilaiset ovat olleet aina pakkaamisen mestareita, hyvinkin kompakteihin autoihin on osattu rakentaa hämmentävän avarat sisätilat. Kolmannen sukupolven Jazz on tästä malliesimerkki.
Jazz on aina ollut tilaihme, ja kolmella sentillä venähtäneen akselivälin ansiosta sisätiloja on saatu kasvatettua entisestään. Polttainesäiliö sijaitsee Hondalle tyypillisesti etuistuinten alla, joten auton takaosa on todellakin suunniteltu mahdollisimman hyvin tilojen ehdoilla.
Tämä yhdessä auton erinomaisen luotettavuuden kanssa on saanut monen tykästymään Jazziin, ja niitä on myyty kahden sukupolven aikana maailmalla yhteensä 5,5 miljoonaa kappaletta.
Kolmas sukupolvi ei tarjoa mitään mullistavia uudistuksia. Auto on kasvanut aavistuksen, ja etenkin venytetty akseliväli on mahdollistanut sisätilojen kasvattamisen entisestään. Tilaa ja monenlaisiin kuljetuksiin taipuvaa autoa etsivälle ei löydy parempaa vaihtoehtoa.
Jos valintakriteerien kärkipäässä on sen sijaan ajettavuus ja ajonautinto, kannattaa vilkuilla muiden vaihtoehtojen suuntaan.
Galleria
Tykkäsimme
- erinomaisista tiloista ja tilojen muunneltavuudesta
- kompaktit ulkomitat ovat kaupungissa kätevät
- terävöityneestä muotoilusta
Emme tykänneet
- heikosta ohjaustunnosta
- puhdittomasta moottorista
- epämukavasta jousituksesta
MIKÄ Hondan pikkuauton kokoinen eli alle nelimetrinen tila-auto.

