Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kittilän erikoisesta lentoasematurmasta lisätietoa: Koneen ovi osui voimalla 50-vuotiaaseen kapteeniin – kuoli heti

All Over Press
Julkaistu 04.01.2018 20:39

MTV UUTISET–STT

Lentokoneen miehistön kapteeni on kuollut onnettomuudessa Kittilän lentokentällä iltapäivällä. Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) on aloittanut alustavan tutkinnan tapauksesta, jossa noin 50-vuotias ulkomaalainen mies kuoli liikesuihkukoneen oven käsittelyn yhteydessä.

Lapin poliisin mukaan pientä 20-paikkaista pienkonetta oltiin valmistelemassa lähtöön ja koneen kapteeni oli ollut menossa koneeseen. Koneen ulko-ovi oli osunut kapteeniin siten, että hän kuoli heti tapahtumapaikalla elvytysyrityksistä huolimatta.

Tapahtumahetkellä koneessa ei ollut matkustajia. Poliisi ei epäile tässä vaiheessa rikosta. Poliisi ja onnettomuustutkintakeskus jatkavat asian selvittämistä.

Liikelentokone on rekisteröity Itävaltaan. Pienehkö kone on mallia Gulfstream G 150, joita käytetään yleensä yksityislentoihin. 

Onnettomuustutkintakeskus aloittaa turman paikkatutkinnan tänä iltana, Otkes tviittasi ennen iltakahdeksaa.

Onnettomuustutkintakeskuksen ilmailuonnettomuuksien johtava tutkija Ismo Aaltonen kertoo Lapin Kansalle, että tarkoitus on ainakin selvittää, onko koneessa jotain sellaista teknistä vikaa, että ovi olisi auennut erittäin voimakkaasti.

Lisää aiheesta:

Otkes ei aloita varsinaista tutkintaa Imatran lentoturmasta – onnettomuuden syynä ilmeisimmin moottorivikaOvi iskeytyi auki voimalla ja tappoi lentokapteenin – Kittilän turman syy varmistuiLentokapteeni kuoli turmassa Kittilässä: Yksityiskoneen ovesta sinkoutui kappaleita yli 10 metrin päähän – "Jotain erikoista tapahtunut"Lentokoneen ovi iskeytyi voimalla päin – miehistön jäsen kuoli Kittilän lentokentälläLaukaan pienkoneturmasta uutta tietoa: Uhri oli paikkakuntalainen, kokenut mieslentäjä Poliisi: Pienkone putosi Laukaassa, lentäjä kuoli – olosuhteet olivat huonot
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä

  • 11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 07:00
    Uskonnot

    Tänään on pyhäinpäivä: Tiedätkö mikä se on?