Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirjoja ja Aku Ankkoja sensuroidaan - onko se oikein vai historian vääristelyä?

7:31Kirjoja ja Aku Ankkoja sensuroidaan - onko se oikein vai historian vääristelyä?Näin tunnettuja teoksia on sensuroitu – katso videolta asiantuntijan näkemys nykypäivän toimintatapaan.
Julkaistu 03.03.2023 19:18
Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Viime aikoina on uutisoitu vanhoihin sarjakuviin, lastenkirjoihin ja muihin kirjoihin tehtävistä muutoksista. Kirjoissa muutetaan muun muassa sukupuoleen, rotuun ja ulkonäköön liittyviä ilmaisuja.

Aihe on herännyt paljon tunteita ihmisissä.

Rakastetun lastenkirjailija Roald Dahlin kirjojen muuntelu on herättänyt jopa raivoa. Jali ja suklaatehdas- sekä Matilda -kirjojen uusista painoksista on muutettu osuuksia, jotka käsittelevät painoa, mielenterveyttä, sukupuolta ja rotua.

Kuka pelkää noitia -kirjassa naiset, jotka olivat alunperin kassaneitejä ovat uudessa versiossa yritysjohtajia.

Voit katsoa ylhäällä olevalta videolta, miten muita ikonisia teoksia on sensuroitu.

Viiden jälkeen -ohjelmassa vieraillut kirjailijoiden kansainvälinen sananvapausjärjestön PEN-Suomen varapuheenjohtaja Iida Siimes kertoo, että käyttää ensinnäkin mieluummin sanaa muokata, sillä sensuuri kuulostaa tosi pahalta hänen korvaansa.

– Kyse on teosten vääristelystä, silti kun minä sanon näin, en tarkoita, että rasistinen puhe tai ihmisten nimittely olisi oikein.

Lue myös: Kirja-arvio: Ylen matka sensuurista sananvapauteen

Siimeksen mukaan teos ei ole enää sama sensuurin jälkeen.

Hän haluaisi haastaa ihmisiä ajattelemaan, miltä nykyinen toiminta tuntuu tämän päivän kirjailijoista, jos heidän teoksiaan tullaan tulevaisuudessa muokkaamaan siihen aikaan sopivalla tavalla.

Pitäisikö Akseli Gallen-Kallelan taideteos Aino-taru sensuroida? Katso ylhäällä olevalta videolta!

Lisää aiheesta:

Sensuroidaanko Tatu ja Patu -kirjoja? Tutkija vastaaSuosittuun kirjasarjaan huomattava muutos: "Kaikkien teosten läpikäyminen kestää jonkin aikaa"Brittikirjailijan rakastettuihin lastenkirjoihin tehdään satoja muutoksia – somessa kritisoidaan: "Absurdia sensuuria"Sofi Oksaselta 15 000 euroa valeuutisten vastaiseen taisteluun, vetoaa myös kansalaisiin: "Jokainen voi päättää, millaista kieltä sallii, hyväksyy ja tuottaa"Kirja-arvio: Vinksahtaneelle tabujen ylittäjälle suunnattu sarjakuvakirja – kaikille sallittuMiki Liukkoselta ei puutu asennetta: "Yritän tehdä helppolukuisia, uutta luovia ja helkutin nerokkaita kirjoja"
SensuuriKirjallisuusTaideViiden jälkeenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sensuuri
  • 22.9.22:42
    Sananvapaus

    Jimmy Kimmelin ohjelma palaa – sensurointi toi mieleen Suomen synkät vuodet ja Putinin "Mutisevan menninkäisen"

  • 18.9.13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat

  • 18.9.10:51
    Jimmy Kimmel

    Jimmy Kimmel herjasi Trumpia Kirkin kuolemasta: "Suree kuin 4-vuotias kultakalaansa" – ohjelman hyllytyksestä uutta tietoa

  • 26.5.10:35
    Ukrainan sota

    Trumpilta poikkeuksellinen Putin-purkaus – Venäjän media poimi rusinat pullasta

  • 8.5.14:02
    Turkki

    Turkissa viranomaiset estivät pääsyn Erdoganin merkittävimmän haastajan X-tilille