Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkönen tympääntyi Ferrari-kysymykseen: "Kiinnostukseni on pyöreä nolla"

2020 Pool
Julkaistu 16.07.2020 18:25

MTV URHEILU–STT

Status edellisenä Ferrarilla formula ykkösten maailmanmestaruuden voittaneena kuljettajana on ollut Kimi Räikköselle taakka, kun Maranellon punainen ori on yskinyt kipeää räkäyskää talvitesteistä lähtien. Alfa Romeon suomalaisässä joutui jälleen Unkarin gp-viikonloppua edeltävässä tiedotustilaisuudessa kommentoimaan vanhan tallinsa asioita.

LUE MYÖS: Lehti: Ferrari-johdon kärsivällisyys on jo koetuksella, tallipäällikön työpaikka vaarassa – Maranellosta löytyi potentiaalinen korvaaja

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Unkarin GP suorana 17.-19.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Unkarin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

–  Kiinnostukseni kommentoida Ferrarin asioita on pyöreä nolla, Räikkönen aloitti vastauksensa Ferrarin ongelmia koskevaan kysymykseen.

– Ihmiset voivat kirjoittaa mitä haluavat, mutta aika harva tietää, mitä tallin sisällä tapahtuu. Nyt on ajettu vasta kaksi kisaa, Räikkönen muistutti.

Ferrarin alkukausi on ollut katastrofi. Charles Leclercin kakkossija kauden avauskilpailussa yllätti, mutta Sebastian Vettelin pistepussi on karttunut vasta yhdellä. Viime sunnuntaina Leclerc kolaroi molemmat kuljettajat pois kisasta kilpailun ensimmäisessä kaarteessa.

Ferrari on valmistajien MM-sarjassa vasta viidentenä, ja moottorivalmistajana sen voimanlähteen suoranopeuden puutetta on ihmetelty. Ferrarin ohella sen moottoria käyttävät Alfa Romeo ja Haas.

–  Totta kai suoralla haluaa päästä lujaa, mutta mutkista pitää myös päästä läpi nopeasti. Se on aina kompromissi downforcen ja suoranopeuden välillä. Täällä (Unkarissa) suoranopeudella ei ole niin merkitystä, Räikkönen ohitti voimanlähteen ongelmat.

Perjantain ensimmäisissä harjoituksissa Robert Kubica ajaa Räikkösen autolla ja suomalainen huilaa. Unkarin gp ajetaan Hungaroringin radalla sunnuntaina.

Lisää aiheesta:

Ferrari yrittää ratkaista Sebastian Vettelin ongelmat: Espanjassa käytössä uutta kalustoaYksityiskohta Kimi Räikkösen painajaiskisasta nosti pintaan murheellisen kysymyksen – "Mistä hän enää ammentaa?"Ferrari-pomo teki nöyryyttävän huomion – tallin synkästä tilasta raakaa puhettaFerrari-pomo paljasti karun konkretian – italialaistalli on nyt todella pahoissa ongelmissaKimi Räikköseltä udeltiin vastauksia Alfa Romeon tilanteesta – laukoi sangen masentavan kommentin Kilpailija uskoo tietävänsä Ferraria F1-avauksessa jäytäneen ongelman – Maranellosta lupaus paremmasta
F1Kimi RäikkönenAlfa RomeoFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin

  • Eilen16:50
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • Eilen16:32
    F1-liveseuranta

    Lando Norris on maailmanmestari! Näin jättipanosten F1-huipennus eteni

  • 6.12.17:05
    Moottoriurheilu

    Max Verstappen paalulle – F1-kausi saa aivan jäätävän huipennuksen

  • 6.12.13:52
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton rysäytti seinään