Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiinan talouskasvu hitainta 28 vuoteen – maan talous kasvoi 6,6 prosentilla

8:15USA talous hyytyy – Kiina ylläpitää riittävää talouskasvuaKatso video: USA:n talous hyytyy – Kiina ylläpitää riittävää talouskasvua
Julkaistu 21.01.2019 07:40

MTV UUTISET

Kiinan talous kasvoi viime vuonna 6,6 prosentilla, tuoreet tilastot kertovat. Kiinan kasvutahti oli viime vuonna heikointa 28 vuoteen.

Loka–joulukuussa Kiinan talous kasvoi 6,4 prosentilla. Kiinan hallitus oli asettanut vuoden 2018 kasvutavoitteeksi noin 6,5 prosenttia.

Yhdysvaltojen asettamat tullimaksut eivät ole suoraan vaikuttaneet Kiinan bruttokansantuotteeseen, kirjoittaa muun muassa Financial Times.

Ekonomistien ja yritysjohtajien mukaan tullimaksut ovat kuitenkin vaikuttaneet ihmisten mielialaan. Se on taas näkynyt ihmisten kulutuksen ja yritysten investointien vähenemisenä.

Lue myös: Asiantuntija: Kiina pelaa kauppasodassa hyvin pitkää peliä – talouskasvu on hallinnon kivijalka

Esimerkiksi vähittäismyynti kasvoi viime vuonna 9,0 prosentilla, kun edellisvuonna vastaava luku oli 10,2 prosenttia.

Tehtaiden tuotanto nousi 6,2 prosentilla, kun vielä vuonna 2017 luku oli 6,6, prosenttia.

Kiinassa on tehty heinäkuusta lähtien elvyttäviä raha- ja veropolitiikkaan liittyviä toimenpiteitä.

Ne eivät ole kuitenkaan onnistuneet kääntämään kasvun hidastumista. Viime viikolla maan valtiovarainministeri ilmoitti uusista veroleikkaussuunnitelmista.


Lähdetietojen mukaan Yhdysvallat harkitsee Kiinaan kohdistuvien tullien ainakin osittaista löysäämistä

Kiina ja Yhdysvallat ovat ajautuneet kauppasotaan, ja ne ovat vuoron perään iskeneet toisilleen tullimaksuja.

Yhdysvaltain ja Kiinan on päästävä jonkinlaiseen kauppasopuun maaliskuun alkuun mennessä, tai Yhdysvaltain tuontitullit kiristyvät entisestään.

Wall Street Journal kertoi viime viikolla, että Yhdysvallat harkitsee kiinalaisiin tuotteisiin kohdistuvien tuontitullien ainakin osittaista löysäämistä kauppaneuvotteluiden vauhdittamiseksi.

Lehden lähteiden mukaan valtiovarainministeri Steve Mnuchin on nostanut strategiakeskusteluissa esiin ajatuksen luopua osasta tai kaikista tuontitulleista, jotka koskevat 250 miljardin dollarin arvoista Kiinan tuontia.

Lue myös: Kiinan kotimarkkinoilla hyytymisen merkkejä – "Valtio ottaa käyttöön tutut elvytystoimet"

Tarkoituksena olisi saada Kiina tekemään myönnytyksiä neuvotteluissa ja edistää kauppasodan loppumista sekä pitkän tähtäimen sovun saavuttamista Kiinan kanssa.

Kauppaneuvotteluita johtaa Yhdysvaltain puolelta Robert Lighthizer, jonka asenne Kiinaa kohtaan on hieman tiukempi kuin Mnuchinilla.

Yhdysvaltain valtiovarainministeriö sanoi aiemmin uutistoimisto AFP:lle, että Mnuchin tai Lighthizer eivät ole tehneet mitään virallista suositusta asiasta ja että neuvottelut Yhdysvaltain ja Kiinan välillä ovat vielä kaukana maalista. 

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain ja Kiinan edustajien määrä tavata – pöydällä todennäköisesti kauppasotaIMF ennustaa Trumpin tulleista kovaa iskua maailmantaloudelleTrump jäädytti tullit ja ihailee nyt "kaunista" osakemarkkinaa – "Markkinoiden manipulointia"Pörssisyöksy jatkuu: "Trump häviää", tai kaikkien ekonomistien on vaihdettava alaa Maailman toiseksi suurimman talouden kasvu hidastuu, arvioi Suomen PankkiIMF varoittaa: USA:n uudet tuontitullit voivat hidastaa Kiinan talouskasvua rajusti
KiinaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • to13:05
    Yhdysvallat

    FT: Yhdysvallat pakittaa kauppasovun vuoksi – Kiinan vakoilupakotteet jäihin

  • ke18:45
    Mark Rutte

    Naton pääsihteeriltä kylmäävä lausunto: Jos Kiina hyökkää Taiwaniin, pyytäisi Xi Putinilta tuhoisaa palvelusta

  • ti16:06
    Turkistarhaus

    Puola kieltää turkistarhauksen

  • 27.11.16:49
    Donald Trump

    WSJ: Trump ohjeisti Japania olemaan provosoimatta Kiinaa – Japani kiistää

  • 26.11.21:08
    Turvallisuus

    Suomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"