Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntija: Kiina pelaa kauppasodassa hyvin pitkää peliä – talouskasvu on hallinnon kivijalka

8:15USA talous hyytyy – Kiina ylläpitää riittävää talouskasvua
Julkaistu 09.01.2019 09:20
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Jännitteet pysyvät yhä yllä Yhdysvaltojen ja Kiinan kauppaneuvotteluissa liennytyksestä huolimatta, arvioi Handelsbankenin pääekonomisti Tiina Helenius.

Huomenta Suomessa vieraillut Helenius arvioi, että esimerkiksi uusia tulleja ei enää aseteta, mutta maiden tavoitteet ovat silti hyvin erilaiset.

– Yhdysvaltojen päällimmäinen tavoite on torpata Kiinan nousua teknologian jättivaltioksi ja luoda vahva kilpailuasetelma amerikkalaisille yrityksille.

Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola puolestaan sanoo, että yleinen ajatus talouden ja geopolitiikan vahvasta erilläänolosta ei enää pidä paikkaansa.

– Poliittisesti motivoituneet taloudelliset välineet ovat tulleet työkalupakkiin yhä enemmän eri puolilla maailmaa. Siinä sitten sanktiot, tariffit sun muut yhdistyvät isoon strategiseen peliin, Aaltola sanoo.

Lue myös: Kauppasota kiristymässä: USA aikoo korottaa Kiinan-tuonnin tulleja entisestään

Ohjelmajohtajan mukaan Yhdysvallat suhtautuu Kiinaan tänä päivänä hyvin epäillen. ajat, jolloin suhdetta ajateltiin voittaa-voittaa-tilanteena, ovat ohi. Eikä tilanne ole Trumpista kiinni. Se tulee jatkumaan.

Pitkää peliä

Tiina Heleniuksen mukaan Kiinan talouskasvu on sen omien toimien ansiosta lähtenyt laskuun ja maa haluaa varmasti kauppasopuun Yhdysvaltojen kanssa.

– Kiina on varmasti valmis tekemään jonkinlaisia myönnytyksiäkin Yhdysvalloille, jotta se voi keskittyä omaan talouteensa, Helenius arvioi.

Pääekonomisti sanoo, että yksityinen kulutus on heikentynyt ja esimerkiksi Applen tulosvaroitus on yksi osoitus tästä.

Helenius arvelee, että lyhyellä aikavälillä USA on kauppasodassa niskanpäällä, mutta kiinalaiset pelaavat erittäin pitkää peliä.

– Kiinan tavoite on ylläpitää tiettyä taloudellista kasvua ja edistää teknologista kehitystä. Kiinassakin tuottavuuden kasvu on hidastunut, väestö vanhenee ja työikäisen väestön määrän kasvu hidastuu.

Heleniuksen mukaan Kiinan on pidettävä vauhti päällä juuri teknologian alueella turvatakseen yleinen talouskasvu.

Hallinto lupasi kasvua

Molemmat asiantuntijat ovat yhtä mieltä siitä, että myös Kiinan totalitaristisen hallinnon mandaatti on perustunut lupaukseen lujasta talouskasvusta. Siitä täytyisi pitää kiinni.

Heleniuksen mukaan kauppasodan eskaloituminen näkyisi varmasti myös Suomessa. Samalla myös Kiinan talouskasvun heikkenemisellä on vaikutuksia maailmanlaajuisiin teollisiin suhdanteisiin.

Lisää aiheesta:

Näin Trumpin ja Xin tapaaminen näkyy suomalaisten lompakoissaTrump ja Xi Etelä-Koreassa – "Valtava houkutus heittää Putin bussin alle"Aasian talousjätin Kiinan tilanne on "sumuverhon takana" – suomalaisillekin tärkeä maa koetaan aiempaa riskialttiimmaksi"Kauhun tasapaino" – Sota Ukrainassa viilentää välejä, mutta länsi ja Kiina ovat riippuvaisia toisistaanKiinan aggressiivinen käytös herättää kysymyksiä – onko voimistuva ärhentely merkki mahtiuden puutteesta?Trumpin toiminta ei vielä Kiinaa hetkauta – kauppasota tulisi kummallekin kalliiksi
Trumpin YhdysvallatKiinaTalouskasvuHuomenta SuomiTalous

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • Eilen06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • 1.11.20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 1.11.06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • 31.10.23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti