Viimeisen 15 vuoden aikana Suomeen on valmistunut vain muutama uusi kirkkorakennus. Suurin osa on rakennettu purettujen tai tulipaloissa tuhoutuneiden tilalle.
Uudet kirkot ovat nykyisin seurakuntien monitoimitiloja. Kiihtelysvaarassa uusi kirkko on valmistumassa kuusi vuotta tuhopolton jälkeen.
Rakennusmiehet kiipeilevät uuden kirkon kuparikatolla ensimmäistä päivää kirkkoa peittäneen hupun poistamisen jälkeen. Nyt ollaan sään armoilla. Ilmojen säätäjä kuritti rakentajia heti takatalven räntäsateella. Se ei kuitenkaan vaikuta kirkon valmistumiseen. Työt etenevät aikataulussa ulkona ja sisällä.
Lue myös: Kiihtelysvaaran kirkon polttaja tyytyy saamaansa tuomioon
Kirkkojen tuhopoltot ovat harvinaisia. Niitä on kuitenkin sen verran, että jokaisella sukupolvella on muistijälkiä sellaisista uutiskuvista. Kiihtelysvaarassa palo alkoi aamuyöllä eikä mitään ollut tehtävissä. Alttaritaulu ja muuta esineistöä ehdittiin pelastaa. Kirkko paloi kivijalkaan saakka. Järkytys oli suuri, mutta Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen muistuttaa miten suomalaisten sielunmaisema toimii:
– Kun täältä on vuosisatojen ajan lähetetty ihmiset jumalanpalveluksesta, että lähtekää rauhassa, olkaa rohkeat, pitäkää hyvästä kiinni ja älkää maksako pahaa pahalla. Vaikka tuhopolttaja oli oman kylän mies niin, seurakunta todella näin toimi, että ei maksettu pahaa pahalla. On hyväksytty tilanne ja rakennettu uusi kirkko ja nyt ollaan kaikki siitä iloisia ja onnellisia.

