Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KHO: Saamelaiskäräjien pitää palauttaa liki sadan ihmisen nimet vaaliluetteloon – kyse siitä, kuka saa äänestää syksyn vaaleissa

1:04:10Saamelaiset, romanit ja viittomakieliset – samanarvoisia, erilaisia vai"hankalia"? Miksi vähemmistöt pitävät kiinni identiteetistään?
Julkaistu 01.08.2019 15:41

MTV UUTISET – STT

Saamelaiskäräjien ehdokasasettelu päättyy huomenna.

Saamelaiskäräjät ei olisi saanut poistaa liki sataa ihmistä vaaliluettelosta, vaan heidät on palautettava luetteloon, linjaa korkein hallinto-oikeus (KHO) päätöksessään.

Siitä, kuka pääsee vaaliluetteloon ja saa siten äänestää saamelaiskäräjillä, on väännetty vuosia. KHO on linjannut jo vuonna 2015, että näillä vajaalla sadalla ihmisellä on äänioikeus.

Saamelaiskäräjät ei kuitenkaan pitänyt KHO:n päätöstä oikeana. Myös YK:n ihmisoikeuskomitean mukaan KHO:n päätös vuonna 2015 loukkasi saamelaisten itsemääräämisoikeutta.

Lue myös: Saamelaisten äänioikeusasiassa on kyse kansojen itsemääräämisoikeudesta – monimutkaisessa kiista koskee sitä, kuka on saamelainen ja saa äänestää

Saamelaiskäräjät poistikin heinäkuun alussa ihmiset luettelosta niin kutsutulla itseoikaisulla. Vaalilautakunta voi käyttää itseoikaisua, jos henkilö on oikeudettomasti jätetty pois tai oikeudettomasti merkitty vaaliluetteloon.

Tänään antamassaan päätöksessä KHO linjaa, ettei saamelaiskäräjät voi menetellä näin. Henkilöiden vaaliluetteloon merkitsemisen lainmukaisuus on jo vuosina 2011 ja 2015 ratkaistu korkeimmassa hallinto-oikeudessa.

Oikeus äänestää rinnastetaan usein saamelaisuuteen

Saamelaiskäräjät on saamelaisten itsehallintoelin, joka edustaa Suomen saamelaisia kansallisissa ja kansainvälisissä yhteyksissä. Saamelaiskäräjien edustajat valitaan vaaleilla. Äänioikeutettuja ovat ne saamelaiset, jotka on merkitty saamelaiskäräjien vaaliluetteloon.

Asia on ajankohtainen, sillä saamelaiskäräjien vaalien ehdokasasettelu päättyy huomenna.

Kiista vaaliluetteloon kuulumisesta on myös sikäli merkittävä, että oikeus äänestää saamelaiskäräjävaaleissa rinnastetaan usein saamelaisuuteen.

Lue lisäksi: Saamelaiskäräjät pettyi KHO:n ratkaisuun – tuomioistuin ei pura aiempia päätöksiään, jotka loukkaavat YK:n ihmisoikeuskomitean mukaan saamelaisten itsemääräämisoikeutta

Saamelaiskäräjien enemmistö pelkää, että jos äänioikeutetuiksi hyväksytään ihmisiä, joita yhteisö ei laajasti tunnista jäsenikseen, saamelaisessa päätöksenteossa alkavat tuntua virtaukset, jotka eivät edistä saamelaisten asioita.

KHO toimii Suomen valtion nimissä ja saamelaiskäräjät äänioikeutettujen saamelaisten nimissä. Saamelaiskäräjien enemmistön näkökulmasta kyse on siis siitä, että Suomen valtiovalta on määritellyt saamelaisiksi sellaisia ihmisiä, joita saamelainen yhteisö ei tunnista saamelaisiksi.

Esimerkiksi YK:n näkemys on, että alkuperäiskansojen pitää voida itse määritellä, ketkä niiden jäseniä ovat.

Lisää aiheesta:

Saamelaiskäräjälain muutos voimaan tänään – lappalaispykälä poistuuKorkein hallinto-oikeus: Saamelaiskäräjävaalit uusittavaPoliisi epäilee rikoksia saamelaiskäräjävaaleissaSaamelaiskäräjälain uudistusta on valmisteltu vuosikausia – tästä kiistassa on kyseSaamelaisten äänioikeusasiassa on kyse kansojen itsemääräämisoikeudesta – monimutkaisessa kiista koskee sitä, kuka on saamelainen ja saa äänestääSaamelaiskäräjät pettyi KHO:n ratkaisuun – tuomioistuin ei pura aiempia päätöksiään, jotka loukkaavat YK:n ihmisoikeuskomitean mukaan saamelaisten itsemääräämisoikeutta
SaamelaisetLappiKorkein hallinto-oikeusVaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Saamelaiset
  • 4.12.13:12
    Suomi

    Historiallinen saamelaisraportti julki

  • 4.12.11:39
    Alkuperäiskansat

    Orpo: Suomen tulee pyytää anteeksi

  • 1.8.05:28
    Alkuperäiskansat

    Saamelaiskäräjälain muutos voimaan tänään – lappalaispykälä poistuu

  • 17.7.11:37
    Alkuperäiskansat

    Saamelaiskäräjien hallitus peruu valituksen YK:n ihmisoikeuskomitealle

  • 19.6.17:29
    Eduskunta

    Saamelaiskäräjälakia työstettiin 30 vuotta – mistä on kyse ja mikä kesti näin kauan?