Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskunta hyväksyi saamelaiskäräjälain – "Pitkä piina on ohi"

Lehtikuva
Julkaistu 19.06.2025 10:31(Päivitetty 19.06.2025 10:44)

MTV UUTISET – STT

Eduskunta on hyväksynyt pitkään valmistellun saamelaiskäräjälain muutoksen. 

Saamlelaiskäräjälain muutosta oli yritetty saada aikaan jo neljällä vaalikaudella. Tällä kertaa muutos hyväksyttiin äänin 150-27. 

Poissa oli 22 edustajaa, tyhjää ei äänestänyt kukaan.

Äänestyksessä hallituksen rivit hajosivat, sillä perussuomalaisten Sara Seppänen ja Juha Mäenpää sekä kokoomuksen Heikki Autto äänestivät vastaan. Kukaan heistä ei ollut saanut etukäteen ryhmältään lupaa äänestää hallituksen kannasta poikkeavalla tavalla.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ei viime viikolla ottanut kantaa siihen, tuleeko esitystä vastaan äänestäneille kansanedustajille seuraamuksia. Ryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä on todennut, että asian käsittely saattaa siirtyä jopa syyskaudelle.

Lue myös: Saamelaiskäräjälakia työstettiin 30 vuotta – mistä on kyse ja mikä kesti näin kauan?

Saamelaiskäräjälain uudistuksen tavoitteena on muun muassa edistää saamelaisten itsemääräämisoikeuden toteutumista. Lisäksi uudistuksella halutaan parantaa saamelaisten kieltä ja kulttuuria koskevaa itsehallintoa sekä saamelaiskäräjien toimintaedellytyksiä.

LK saamelaiskäräjätSaamelaiskäräjien 1. varapuheenjohtaja Leo Aikio (vas.), puheenjohtajan sijainen Tuomas Aslak Juuso, Niina Siivikko, Inka Musta, Janne Hirvasvuopio ja Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Pirita Näkkäläjärvi eduskunnan kuppilassa ennen eduskunnan täysistuntoa Helsingissä 19. kesäkuuta 2025.Lehtikuva

"Pitkä piina on ohi"

Saamelaiskäräjien puheenjohtaja Pirita Näkkäläjärvi sanoi alkuviikolla STT:lle, että jos muutos vihdoin hyväksytään, pitkä piina on ohi ja saamelaisten 30 vuoden työ palkitaan.

Saamelaiskäräjien päätavoite on ollut äänioikeuspykälän muuttaminen niin, että se kunnioittaa saamelaisten itsemääräämisoikeutta, sekä yhteistoiminta- ja neuvotteluvelvoitteen vahvistaminen lähemmäs Suomen kansainvälisiä velvoitteita. Nämä löytyvät nyt hyväksytystä muutoksesta.

– Ne yhdessä korjaavat tämän ihmisoikeusloukkauksen, jonka YK on todennut parikin kertaa, 2019 ja 2022. Ja sen takia me olemme tähän tyytyväisiä, Näkkäläjärvi sanoi tiistaina.

Hän huomautti, että saamelaiskäräjät on vaatinut niin sanotun lappalaispykälän poistamista 30 vuotta. Pykälän myötä saamelaiskäräjien vaaliluetteloon eli äänestäjäksi tai edustajaksi on voinut päästä ihmisiä, joita saamelaisyhteisö ei tunnista jäsenikseen.

Juttua on päivitetty lisätiedoilla kello 10.43.

Lisää aiheesta:

Saamelaiskäräjälakia työstettiin 30 vuotta – mistä on kyse ja mikä kesti näin kauan?Eduskunnassa hiertää yhä se, kuka voidaan merkitä saamelaiskäräjien vaaliluetteloonSaamelaiskäräjien puheenjohtaja pettynyt lakikäsittelyn päättymiseen – "Seuraavalla pääministerillä on tämä odottamassa"Saamelaiskäräjät hyväksyi saamelaiskäräjälain muuttamisen reilulla enemmistöllä mutta ehdotti lakiin muutostaOppositio ei heti rientänyt uuden saamelaiskäräjälain tueksi – Mikko Kärnä käytti istunnossa välihuudon keskimäärin joka toinen minuuttiInka kertoo repivästä konfliktista saamelaisten kesken: "Selvät rintamalinjat" – nyt asiasta riitelee myös Suomen hallitus
SaamelaisetEduskuntaPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Saamelaiset
  • 1.8.05:28
    Alkuperäiskansat

    Saamelaiskäräjälain muutos voimaan tänään – lappalaispykälä poistuu

  • 17.7.11:37
    Alkuperäiskansat

    Saamelaiskäräjien hallitus peruu valituksen YK:n ihmisoikeuskomitealle

  • 19.6.17:29
    Eduskunta

    Saamelaiskäräjälakia työstettiin 30 vuotta – mistä on kyse ja mikä kesti näin kauan?

  • 19.6.10:01
    Jalkaväkimiinat

    Eduskunta äänesti miinakieltosopimuksesta

  • 7.6.07:22
    Politiikka

    Kokoomusedustaja uhkaa revetä rivistä eduskunnan äänestäessä kiistellystä laista