Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskustan ex-ministeri puolustaa Sanna Marinia kohun keskellä: "Pitää jaksaa mitä vain mutta ei saa olla kone – käsi pystyyn kuka pystyisi?"

0:21Näin Sanna Marin kommentoi tietoja Kesärannan jatkoistaKatso, kuinka Sanna Marin kommentoi Kesärannassa vietettettyjä juhlien jatkoja.
Julkaistu 22.10.2021 10:28
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Pääministeri Sanna Marin on joutunut kohun keskelle, kun julkisuuteen tuli tieto hänen järjestäneen yksityisiä jatkoja pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa.

Torstaina Yle kertoi, että Marin olisi syyskuussa vienyt 20–30 hengen seurueen bileillan päätteeksi jatkoille virka-asunnolle, eikä vieraiden henkilötietoja tarkistettu Kesärannan portilla.

Keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen otti Twitterissä kantaa pääministerin puolesta.

– Mutkikasta olla pääministeri. Pitää olla asiallinen, mutta ei liian asiallinen. Pitää jaksaa mitä vain, mutta ei saa olla kone. Pitää olla inhimillinen, mutta ei liian inhimillinen. Pitää heittäytyä ja olla hauska, mutta virallisella tavalla. Käsi pystyyn kuka pystyisi? Kosonen kirjoitti.

Kosonen toimi myös Antti Rinteen ja Marinin hallituksen tiede- ja kulttuuriministerinä Annika Saarikon äitiysloman ajan.

Kansanedustaja Li Andersson (vas.) piti Kososen viestiä hyvin kiteytettynä.

– Jos päättäjä ei tuo esille omaa persoonaansa, hän on tylsä ja etäinen. Jos hän tuo sitä esille, saa yhtäkkiä lukea mitä oudoimpia analyysejä luonteestaan.

Lue myös: Sanna Marin järjesti jatkot suosikkiartistin keikan jälkeen – Kesärannan juhlat katkesivat äkisti

Marinin kiiltokuva murenee – SDP syyttää keskustaa pääministerin mustamaalaamisesta

Lisää aiheesta:

Uutuuskirja: Lähipiiri jäi ihmettelemään, mitä ihmettä Sanna Marinille tapahtui vuonna 2021Annika Saarikko pääministeri Marinin uusimmasta kuvakohusta: "Tunsin sen seinän hiukan toisenlaisesta asiayhteydestä"Annika Saarikko Ylellä: Minulla ei ole syytä epäillä Sanna MariniaKommentti: Pääministeri myös vapaa-ajallaan – tämän takia Sanna Marinin yksityiselämää on syytä puida julkisestiMitä virheitä Marin teki viestinnässään kohun keskellä? Ex-demari Mikael Jungnerilta suora vastausPöllöraadissa paljastus: "Olen ollut Kesärannan saunassa"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:03
    Tulipalot

    Talo palaa Savonlinnassa – henkilövahinkoja

  • 13:00
    Maanpuolustus

    Vihreät: Suomi tarvitsee maanpuolustusveron – "Isänmaalliset suomalaiset olisivat tähän valmiita"

  • 12:57
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä

  • 12:47
    Ukrainan sota

    Sofi Oksanen ei usko pysyvään rauhaan: "Venäjä haluaa kaikkiin rakoihin, Suomessa pitää varoa"

  • 12:34
    Linnan juhlat

    Finlandia, veteraanien viesti, siniristilippu salkoon, seppeleet haudoille – seuraa Huomenta Suomen erikoislähetystä!