Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kesko ostaa Porschen maahantuojan 27 miljoonalla eurolla

Shutterstock
Julkaistu 14.11.2016 11:14

MTV LIFESTYLE – STT

Keskon tytäryhtiö VV-Auto Group ostaa Porschen maahantuojan Autocarreran. Ostohinta on 27 miljoonaa euroa.

Autokauppa on yksi Keskon määrittelemistä kasvualueista. Kaupan myötä Kesko laajentaa yhteistyötään Volkswagen-konsernin kanssa, johon myös Porsche kuuluu. VV-Auto vastaa jo Volkswagenin, Audin, Seatin ja MAN:in maahantuonnista.

Kesko ennakoi, että Porschen lisääminen valikoimaan kasvattaa myyntiä ja parantaa autokaupan kannattavuutta. Vetoapua tulee Porschen panostuksesta hybridi- ja sähköautomallistoihin, sanoi Keskon pääjohtaja Mikko Helander.

Trafin tilastojen mukaan Suomessa ensirekisteröitiin viime vuonna 168 Porschea. Niitä on Suomessa rekisterissä yhteensä reilut 3 700.

***

1:37Porsche 911 R on nopeampi kuin satelliitti

Lisää aiheesta:

Lähes 300 työpaikkaa vaakalaudalla: Suomeen muun muassa Audeja ja Volkswageneja tuova Kesko aloittaa yt-neuvottelut autoliiketoiminnassaanTästäkö se nousukausi alkaa? Ihan oikea ökyautovalmistaja avasi myymälän Suomeen – koko mallisto esilläLuksusmerkki Bentley K-Auton maahantuontiohjelmaan – tähän malliin on ladattu suurimmat odotuksetPakettiautojen aatelia: Mersu julkaisi ensimmäisen kuvan uudesta SprinteristäFord Mustang on maailman myydyin urheiluautoPSA-merkkien maahantuonti siirtyy Bassadone Automotive Groupille – Bassadonesta kymmenen merkin jättimaahantuoja
PorscheAuton ostaminenAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Porsche
  • 19.9.20:33
    Autot

    Porschen sähköautot eivät käy kaupaksi

  • 13.6.06:31
    Kuluttajariidat

    Myyjä antoi ymmärtää, että tyyristä Porschea ei oltu kolaroitu pahasti – sitten paljastui auton lunastushistoria

  • 20.12.202421:01
    Volkswagen

    Volkswagenin kaavailemista säästöistä sopu – Saksan tehtaat pysyvät auki

  • 16.12.202315:32
    Ennätykset

    Insinöörityön tulos palkittiin: Autoilla noustiin korkeammalle kuin koskaan

  • 12.02.202310:56
    Autot

    Tyyriin Porschen hintaa laskettiin vahingossa lähes 90 prosenttia – sadat asiakkaat ehtivät maksaa varausmaksun