Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keniassa 49 ihmistä kuollut kuorma-auton suistuttua väkijoukkoon – vakavasti loukkaantuneita kymmeniä

Silminnäkijöiden mukaan näky turmapaikalla on hirvittävä.
Silminnäkijöiden mukaan näky turmapaikalla on hirvittävä.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 01.07.2023 05:29(Päivitetty 01.07.2023 12:50)

MTV UUTISET – STT

Ainakin 49 ihmistä on kuollut kuorma-auton suistuttua väkijoukkoon ja muita ajoneuvoja päin Keniassa, kertovat paikallisviranomaiset.

Lisäksi ainakin 30 ihmistä on loukkaantunut vakavasti ja kuljetettu sairaalahoitoon. Uhrien lukumäärän pelätään vielä kasvavan, sillä ihmisiä pelätään esimerkiksi olevan loukussa.

Viranomaisten mukaan kuorma-auton kuljettaja menetti ajoneuvonsa hallinnan ja törmäsi kahdeksaan muuhun ajoneuvoon, useisiin moottoripyöriin sekä tien laidalla olleisiin jalankulkijoihin ja katumyyjiin.

Paikallisen Punaisen Ristin mukaan pelastustöitä vaikeuttaa voimakas sade.

Kenian liikenneministeri Kipchumba Murkomenin mukaan pelastustoimien jälkeen tutkitaan, mikä aiheutti onnettomuuden. Maan presidentti William Ruto puolestaan on välittänyt surunvalittelunsa onnettomuuden uhrien omaisille.

Liikenneonnettomuudet yleisiä

Onnettomuuden silminnäkijöiden mukaan näky turmapaikalla on hirvittävä. Kuorma-auton kuvaillaan ajaneen kovaa vauhtia ja tööttäilleen, minkä lisäksi sen kuljettaja yritti silminnäkijöiden mukaan välttää törmäämästä muihin ajoneuvoihin ennen syöksymistä ihmisten sekaan.

– Voin vain sanoa, että olen onnekas ollessani hengissä koska näin, mitä tapahtuu. Olen hengissä siksi, että juoksin. Olen vain onnekas, sanoi yksi silminnäkijöistä.

Toisen silminnäkijän mukaan tilanne oli kaoottinen. Säikähtäneet ihmiset juoksivat ja kiljuivat, ennen kuin saivat kerättyä rohkeutta mennä auttamaan loukkaantuneita.

Keniassa liikenneonnettomuudet ovat yleisiä. Viime vuonna yli 4 600 ihmistä kuoli liikenteessä. Joulukuussa liikenneministeri Murkomen syytti korkeista onnettomuusluvuista inhimillisten virheiden lisäksi päihtyneenä ajamista sekä muuta piittaamattomuutta liikenteessä, kuten ylinopeutta.

Tämän vuoden kolmen ensimmäisen kuukauden aikana runsaat 970 ihmistä kuoli liikenneonnettomuuksissa. Kuolintilastojen hienoisesta pienenemisestä on kiitelty hallituksen toimeenpanemaa valistusohjelmaa.

Lue myös: Kenialaisen kultin hirmuteot järkyttävät – jo yli 300 ruumista löytynyt

Juttua on päivitetty kello 12.49 uhrimäärän tarkennuttua.

Lisää aiheesta:

Pyhiinvaeltajien bussi suistui rotkoon Etelä-Afrikassa – ainakin 45 kuollutAinakin 25 kuoli bussipalossa Intiassa – kuljettajan epäillään nukahtaneen ennen törmäystäHääbussi kolaroi Australiassa: 10 kuollut – "Todella julmaa"Bussi törmäsi betonikaiteeseen ja syöksyi 150 metriä syvään rotkoon Indonesiassa – yli 20 ihmistä kuoliVakava bussionnettomuus Saksassa: Kaksi koululaisia kuljettanutta bussia törmäsi toisiinsa, 27 loukkaantui – "Työurani aikana en ole koskaan nähnyt mitään tällaista"
KeniaLiikenneonnettomuudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kenia
  • 31.8.12:19
    Väkivalta

    Satoja tappaneen kuolemankultin jäljiltä löytyi uusia ruumiita – lapsia lyötiin, jos he yrittivät syödä tai juoda

  • 28.8.23:49
    Luonto ja eläimet

    Turisti kaatoi olutta norsun kärsään Keniassa – kansa raivostui

  • 6.7.17:23
    Väkivalta

    AFP: Aseistettu ryhmä hyökkäsi Kenian ihmisoikeuskomission päämajaan

  • 28.6.06:54
    Mielenosoitus

    Liki 20 kuollut mielenosoituksissa Keniassa

  • 25.6.14:50
    Mielenosoitus

    Mediaa käsketty keskeyttämään suora raportointi mielenosoituksista Keniassa