Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kelly Clarkson haastoi ex-miehensä oikeuteen jo toista kertaa

Kelly Clarkson erosi miehestään vuonna 2020.
Kelly Clarkson erosi miehestään vuonna 2020.Copyright © 2019 BACKGRID, Inc./All Over Press
Julkaistu 17.03.2024 21:00
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Poplaulaja Kelly Clarkson on ollut oikeustaistelussa ex-miehensä Brandon Blackstockin kanssa siitä asti, kun he erosivat vuonna 2020 seitsemän avioliittovuoden jälkeen.

Poptähti-näyttelijä Kelly Clarkson, 41, haastaa ex-miehensä Brandon Blackstockin, 47, uudelleen oikeuteen vain kuukausia sen jälkeen, kun hän voitti 2,6 miljoonan dollarin, eli noin 2,4 miljoonaa euron, oikeusjutun viime syksynä.

Page Sixin mukaan Clarkson syyttää 11. maaliskuuta jätetyssä kanteessa Blackstockin ja hänen isänsä Narvel Blackstockin managerointiyhtiötä Starstruck Entertainmentia Kalifornian työlainsäädännön rikkomisesta toimimalla lisensoimattomana kykyjenvälitysfirmana. Yritys hoiti hänen bisnessopimuksiaan vuodesta 2007 lähtien. 

Kelly Clarkson
Brandon Blackstock ja Kelly Clarkson erosivat vuonna 2020.Elizabeth Goodenough/Everett Collection/All Over Press

– Starstruckin lainvastaisten tekojen ja käytöksen perusteella kaikki osapuolten väliset sopimukset tulisi julistaa mitättömiksi ja täytäntöönpanokelvottomiksi, ja kaikki rahamäärät, jotka ristiinvalittajat ovat aiemmin maksaneet Starstruckille, tulisi välittömästi periä Starstruckilta, kanteessa lukee Page Sixin mukaan. 

Osa Starstruck Entertainmentille suoritetuista maksuista, joista Clarkson hakee korvausta, sisältää provisioita, palkkioita, voittoja, ennakkoja, tuotantopalkkioita tai muita rahoja.

Blackstockin todettiin toimineen lainvastaisesti marraskuussa 2023 annetussa tuomiossa, jossa todettiin, ettei hänen olisi koskaan pitänyt vaikuttaa The Voice -ohjelman, Norwegian Cruise Linesin, Wayfairin ja Billboard Music Awardsin sopimuksiin. Kalifornian työlainsäädännön mukaan vain kykyjenvälittäjät, muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta, saavat tehdä sopimuksia asiakkailleen.

Lue myös: Laulajatähti Kelly Clarkson eroaa aviomiehestään seitsemän vuoden liiton jälkeen – tekivät avioehdon

Blackstock valittaa parhaillaan päätöksestä. Hänen asianajajansa Bryan Freedman antoi Rolling Stonelle lausunnon Clarksonin liittyen uusimpaan kanteeseen.

– On moraalisesti, eettisesti ja juridisesti väärin yrittää saada rahoja takaisin entiseltä aviomieheltä, joka ei ainoastaan auttanut häntä managerina, vaan joka käytti nuo tulot heidän lapsiinsa ja Kellyn ja Brandonin elämäntyyliin avioliiton aikana, asianajaja perusteli.

Clarksonin kanteet tulevat sen jälkeen, kun Starstruck haastoi hänet vuonna 2020 oikeuteen 1,4 miljoonan dollarin, eli noin 1,3 miljoonan euron, maksamattomista palkkioista hänen työstään The Voice - ja The Kelly Clarkson Show -ohjelmien osalta. Kanteessa yhtiö väitti, että se sijoitti paljon aikaa, rahaa, energiaa ja omistautumista Claksonin uraan ja väitti tehneensä hänestä megatähden.

Lue myös: Kelly Clarkson kärsi valtavista kivuista musiikkigaalan ajan – kävi seuraavana aamuna leikkauksessa

Clarkson ja Brandon ovat olleet oikeustaistelussa sen jälkeen, kun he erosivat vuonna 2020 seitsemän avioliittovuoden jälkeen. Kun he saivat avioeronsa päätökseen vuonna 2022, Clarkson määrättiin maksamaan Blackstockille kertamaksuna 1,3 miljoonan dollaria, eli noin 1,2 miljoonan euroa, sekä avioliittotukea kuukaudessa 150 000 dollaria, eli noin 138 000 euroa, ja elatusapua kuukaudessa 45 601 dollaria, eli noin 41,9 tuhatta euroa.

Ex-pariskunnalla on kaksi yhteistä lasta: tytär River, 9, ja poika Remington, 7.

Clarkson on kertonut avoimesti, miten avioero vaikutti heidän lapsiinsa, ja sanoi viime vuonna kysyvänsä heiltä joka ilta ennen nukkumaanmenoa, ovatko he onnellisia, ja miten he voisivat tulla onnellisemmiksi.

Lähde: Page Six

Lisää aiheesta:

Tosi-tv-tähti Denise Richardsin kumppani hakee avioeroa ja haluaa elatusapuaHittielokuvan näyttelijä-ohjaaja Justin Baldoni syyttää New York Timesia kunnianloukkauksestaRäppäri P. Diddy hävisi lähes sadan miljoonan euron seksuaalirikosoikeudenkäynnissä – ei saapunut paikalleCherille, 77, ei myönnetty Elijah-poikansa, 47, väliaikaista edunvalvontaaRobert De Niron yritys joutuu maksamaan entiselle assistentille sukupuoleen liittyvästä syrjinnästä yli miljoona euroaJohnny Depp antoi ensimmäisen haastattelunsa sitten jättimäisen oikeudenkäyntitappion – kokee joutuneensa Hollywoodin boikotoimaksi
Kelly ClarksonMusiikkiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Kelly Clarkson
  • 24.3.18:16
    Channing Tatum

    Channing Tatum avautuu hurjista muodonmuutoksista – julkaisi paljonpuhuvat kuvat

  • 22.05.202317:30
    Cher

    Poptähti Cher täytti 77 vuotta – vitsailee iällään Twitterissä

  • 15.03.202311:06
    Sarah Ferguson

    Sarah Ferguson paljastaa: Hänet ja prinsessa Diana pidätettiin polttari-illan päätteeksi: "Jouduimme usein vaikeuksiin"

  • 05.03.202320:02
    Hollywood

    Brendan Fraser menetti lähes henkensä Muumio-elokuvan kuvauksissa

  • 29.01.202308:02
    MS-tauti

    Christina Applegate edusti ensimmäistä kertaa MS-diagnoosinsa jälkeen