Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kekkonen hiihti joka päivä – mutta oliko tyyli väärä?

2:18Presidentti Kekkonen kertoo suosikkiharrastuksestaan
Julkaistu 01.03.2016 19:17(Päivitetty 01.03.2016 19:37)
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Urho Kekkonen astui valtaan 60 vuotta sitten – ja kansalle tulivat tutuiksi presidentin kuuluisat hiihtoretket perässähiihtäjineen.

Kekkonen hiihti joka päivä ja tarkkaili painoaan joka aamu. Uudenvuodenpuheessaankin Kekkonen innosti kansaa hiihtämään.

– Se auttoi kyllä, kun presidentti näytti mallia, niin kansa oli ladulla, liikuntaneuvos Tuomo Jantunen kertoo MTV Uutisille.

Presidentin mallin mukaisesti kansanhiihdon teemaksi tulikin tunti suksilla joka päivä.

– Siitä innostuneina jotkut vääräleuat naureskelivat, että joku seisoskeli suksien kanssa Hakaniemen torilla tunnin ja laittoi sitten kansanhiihtokorttiin tunti suksilla, naurahtaa Jantunen.

Presidentti Urho Kekkonen hiihtoretkellä Norjan-matkallaan maaliskuussa 1963.
Presidentti hiihtoretkellä Norjan-matkallaan maaliskuussa 1963.Lehtikuva

Kekkostyyli voimissaan

Presidentin kanssa hiihtänyt liikuntaneuvos Jantunen nimesi presidentin omaperäisen hiihtotyylin kekkostyyliksi.

– Eräänlainen pitkävetotyyli, että se veto lähti täältä edestä, silloin se rytmi ei ollut oikea. Siinä on pitkä veto kauas ja työntö. Siinä mennään harvakseltaan – rauhallisesti ja hitaasti. 

Hiihtikö Kekkonen sitten väärin?

– Ei, Kekkonen hiihti ihan oikein – Kekkonen hiihti vain omalla tyylillään tai sellaisella vanhan ihmisen tyylillä, mutta se tyyli muuttui kun tuli ylämäki, silloin se oli aivan oikein, Jantunen vastaa diplomaattisesti.

Jättimäinen onnittelukirja hiihtokansalta

Jantunen oli mukana keräämässä hiihtäjien onnitteluja 80-vuotiaalle Kekkoselle.

– Onnittelukirja oli niin paksu ja painava, että ei sitä ei yksin jaksanut kantaa. Olin sitä luovuttamassa ja presidentti alkoi lukea nimiä alusta saakka ja Pirkan hiihdon kohdalta hän löysi jo tuttuja nimiä. 

– Idea onnittelukirjaan tuli itse asiassa silloiselta MTV:n varatoimitusjohtaja Jaakko Paavelalta, josta tuli myöhemmin myös Suomen Ladun puheenjohtaja. Kirja on yhä nähtävillä Orimattilassa museossa.

Jantusen mukaankaikille perässähiihtäjille oli selvää, että kukaan ei ohittanut Kekkosta.

Urho KekkonenKekkonen sai 80-vuotiaana lahjaksi onnittelukirjan, jossa oli noin 200 000 Suomen Ladun hiihtoretkille osallistuneen nimikirjoitukset. 36 vuoden takaisessa kuvassa liikuntaneuvos Tuomo Jantunen ja liikuntaneuvos Teemu Salonen, silloinen Suomen Ladun puheenjohtaja ja Kekkonen.

MTV:lle antamassaan haastattelussa Luova valtiomies- ohjelmassa Kekkonen kertoi urheiluinnostuksestaan.

– Jos minä joudun useamman päivän olemaan sisällä etten pääse lenkille, niin kyllä minä tunnen itseni sairaaksi. Kyllä hiihto on minusta mielenkiintoisempi kuin lenkkeily kesällä, kuvaili Kekkonen MTV:lle.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Raija Kantomaa
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Timo, 78, hiihtää ja pyöräilee vuodessa jopa 11 000 kilometriä – näin suksi luisti VantaallaKuvaharvinaisuudet hauskasta ja arkisesta Kekkosesta julki: Urkki oli mielellään poseeraava mediapeluri – kuvaaja kertoo, mitä tapahtui kun presidentti kiipesi palmuunRauhanturvaaja Martti kertoo, miksi he nimesivät erikoisen talon Libanonissa Matti Nykäsen mukaan: "Kuin Calgaryn kultakisojen hyppyri"Missä hän on nyt: Viestihiihdon sankarilla valoa surun vuoden jälkeen"Kekkonen romahti yhdessä yössä" – Arkistohyllystä löytyi 15 vuotta unohduksissa ollut Kekkosen lääkärin haastatteluNäin Hermunen kertoi elämästään MTV:n erikoishaastattelussa vuonna 2016: Asui erakkona, kertoi sairauksistaan eikä kaivannut enää julkisuutta

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:19
    Kadonneet

    Kolmekymppinen nainen katosi viikonloppuna Luvialla – poliisi julkaisi kuvan

  • 12:44
    Huumerikokset

    Viidelle maksimirangaistukset Dödspatrullen-rikollisverkostoon kytkeytyneessä huumejutussa

  • 12:05
    Liikenne

    MTV Uutiset seuraa joulun menoliikennettä – poliisi varoittaa riskitekijöistä

  • 12:01
    Pahoinpitely

    Raju pahoinpitely tallentui videolle Jyväskylässä – joukko hakkasi maassa makaavaa kepeillä

  • 11:56
    Sää

    "Joulun ihme" on totta! Sitten säässä tapahtuu äkillinen muutos