Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keittiön muutos

t.i.l.a osa 33, 7.12.2003
t.i.l.a osa 33, 7.12.2003Copyright MTV Oy 2003
Julkaistu 08.12.2003 15:23(Päivitetty 07.04.2004 15:55)

Keittiö kuuluu 14.11. esitetyn kylpyhuoneen tavoin samaan, alkulähtökohdiltaan erityisen huonokuntoiseen huoneistoon.Niinkuin kylpyhuoneessa myös keittiössä jouduttiin kaikki entinen purkamaan pois, sähkö- ja putkiasennukset mukaanlukien. Näin päästiin tietysti hyvään lähtötilanteeseen. Vesijohto ja viemäri säilyivät entisellä paikallaan.

Muutoksen suunnittelijana on sisustusarkkitehti Pirkko-Liisa Topelius.


Tavoitteena oli helppohoitoinen ja toimiva keittiö ruuanlaittoa harrastavalle perheelle. Tasotilaa tarvittiin runsaasti. Tarkoituksenmukaisuus oli tärkein periaate materiaalien valinnassa.

t.i.l.a osa 33, 7.12.2003
t.i.l.a osa 33, 7.12.2003Copyright MTV Oy 2003

Lattialle asennettiin Laattapiste Oy:n kohtuuhintainen valkoinen klinkkeri 30x30 cm, joka saumattiin vaaleanharmaalla saumalaastilla. 30 e/neliömetri.

Kaikki seinät maalattiin.Pitkä, kulman tekevä seinä maalattiin hiekanväriseksi, Tikkurila Oy, Harmony, Monicolor Nova H 101. Ruokailu/työskentelynurkan seinä on maalattu Tikkurila Oy:n mustalla koulutaulumaalilla arjen muistiinpanoja helpottamaan. Muut seinät ovat valkoiset, Tikkurila Oy Monicolor Nova L 200, luonnonvalkoinen.

t.i.l.a osa 33, 7.12.2003t.i.l.a osa 33, 7.12.2003Copyright MTV Oy 2003

Keittiökalusteet ovat Ikeasta. Kaappeina on kiiltäväpintainen, valkoinen Abstrakt, Attest-teräslankavetimin varustettuna. Yläkaappien alapintaan on asennettu 5 kpl Non-valaisimet.
Kodinkoneet ovat pääasiassa Ikean Whirlpool-koneita: astianpesukone DWF 406, liesitaso HOB 601, ulosvedettävä lippaliesituuletin, kalusteeseen upotettava mikrouuni MBI 309 ja kalusteeseen upotettava uuni OBI 106. Jääkaappipakastin CBI 601. Kaikki koneet ovat kalusteisiin integroitavia samoin kuin InterNes Oy:n maahantuoma Kupperbusch-pyykinpesukone. Kalusteet ja koneet yhteensä 4.300,-

Työtaso sekä lisätyötaso koivualustalla ja pyörillä ovat Corian-massaa. Tasojen ja työpöydän yhteishinnaksi muodostui 2.500,- Tervastaso Oy

t.i.l.a osa 33, 7.12.2003t.i.l.a osa 33, 7.12.2003Copyright MTV Oy 2003

Keittiöaltaat ovat tason alapintaan kiinnitettyjä Lapetek Oy:n teräsaltaita 223,- ja 178,-. Sekoittaja on Axor Allegra Uno apk-liitännällä Juhani Niemi Oy:ltä 402,- EUR.

Ylä- ja alakaappien välitilaan on asennettu valkoiseksi taustamaalattu lasi, Lasitusliike Jurvanen Oy. Koska lasimassa on vihreää, kokonaisuudesta muodostuu vedenvihreä.Lasin hinta on 300,- EUR.

Keittiön muu valaistus hoituu Artek Oy:n riippuvalaisimen A 440 sekä Ikean halogeeniryhmävalaisimen avulla. 220 ja n. 50 euroa.
Ikkunassa on mustavalkoruudullinen voilè-laskoskaihdin Decorama Oy:ltä mekanismeineen ja asennuksineen 150,-.
Kuvauksessa käytetyt pienet Heli Sammaliston kukka-akvarellit kehyksineen á 270,- Galleria Pirkko-Liisa Topelius

..Copyright MTV Oy 2003

Ja joulun kunniaksi liitutaululla näkynyt resepti:

Sarin mummin piparit


1 dl siirappia
1 tl kanelia
0,5 tl maustepippuria
0,5 tl neilikkaa
1 tl inkivääriä
1 tl pomeranssinkuorta
200 g voita tai margariinia
2 dl sokeria
1 kananmuna
1 dl kermaa
2 tl soodaa
n.500g vehnäjauhoja (n.7,5 dl)

1.Kiehauta siirappi ja mausteet. JOS käytät piparkakkumaustetta, lisää
sitä noin 1 rkl. Jäähdytä seos.
2.Vatkaa huoneenlämmössä pehmennyt voi tai margariini sokerin kanssa
vaaleaksi vaahdoksi. Lisää jäähtynyt siirappi-mausteseos. Vatkaa kananmunan rakenne rikki
ja lisää se taikinaan. Lisää kerma. Sekoita sooda osaan vehnäjauhoista ja lisää taikinaan.
Lisää loput jauhot.
3.
Pidä taikina viileässä seuraavaan päivään.
4.
Kauli taikina jauhotetulla pöydällä, ota muotilla erimallisia kakkuja
ja nosta ne lastalla leivinpaperille.Paista samankokoiset piparkakut samalla pellillä 175 - 200 asteessakauniin ruskeiksi.Jäähdytä piparit tasaisella alustalla. Säilytä tiiviskantisessarasiassa

Yhteystietoja:
Laattapiste Oy 09-878 031
Ikea Oy 09-34829400
Tikkurila Oy 09-85771
Juhani Niemi Oy 09-4777030
InterNes Oy 09-6222260
Tervastaso Oy 019-7595001
Lapetek Oy 09- 760 761
Decorama Oy 09 -4153 1200
Galleria Pirkko-Liisa Topelius 09-643 452
Lasitusliike Jurvanen Oy 09-230 3200
Artek Oy 09-613 250

(t.i.l.a. osa 33, 7.12.2003 )

Lisää aiheesta:

Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaaTiesitkö? Korppujauhoille löytyy yllättävä korvaaja – Minna Kuukan neronleimaus!Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat"Punalappuhyökkäys" Salossa: S-marketissa meni kuppi nurin, kun asiakkaat keksivät porsaanreiänLaaja raportti paljastaa kuolonkolareiden syyt – "Nopeusrajoituksen noudattaminen ei takaa turvallisuutta"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:07
    Varhaiskasvatus

    Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"

  • Eilen18:49
    Ruoka

    Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaa

  • Eilen16:59
    Ruoka

    Tiesitkö? Korppujauhoille löytyy yllättävä korvaaja – Minna Kuukan neronleimaus!

  • Eilen13:31
    Liikennevalvonta

    Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat

  • Eilen09:50
    Ruokakauppa

    "Punalappuhyökkäys" Salossa: S-marketissa meni kuppi nurin, kun asiakkaat keksivät porsaanreiän