Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kazakstanin turvallisuuspalvelun entinen johtaja pidätetty – epäillään maanpetoksesta

1:24Kazakstanin kaduilla hiljeni presidentin määrättyä poliisit ampumaan mielenosoittajiaKazakstanin kaduilla hiljeni presidentin määrättyä poliisit ampumaan mielenosoittajia.
Julkaistu 08.01.2022 14:20(Päivitetty 08.01.2022 20:36)

MTV UUTISET - STT

Kazakstanin entisen presidentin Nursultan Nazarbajevin kerrotaan olevan maan pääkaupungissa Nur-Sultanissa. Asiasta kertoi tänään Nazarbajevin lehdistösihteeri kiistäen huhut siitä, että maata vuosikymmeniä hallinnut presidentti olisi paennut levottomuuksia.

Nazarbajev kehottaa kansalaisia tukemaan nykyistä hallintoa ja presidentti Kassym-Jomart Tokajevia, jotta väkivaltaiset levottomuudet saataisiin aisoihin.

Tähän mennessä Nazarbajev ei ole ollut koko kriisin aikana kertaakaan julkisuudessa. Hänen on spekuloitu mahdollisesti paenneen ulkomaille.

Presidentti Tokajev näyttää vahvistaneen omaa asemaansa, sillä hän siirsi keskiviikkona Nazarbajevin, 81, sivuun kansallisen turvallisuuskomitean johdosta.

Lue myös: Suomen edustusto: Tilanne Kazakstanin pääkaupungissa on rauhallinen – nettikatkosten takia kokonaiskuvan muodostaminen vaikeaa

Turvallisuuspalvelun entistä johtajaa epäillään maanpetoksesta

Kazakstanin viranomaiset ovat pidättäneet turvallisuuspalvelu KNB:n entisen johtajan Karim Massimovin epäiltynä maanpetoksesta, KNB ilmoitti lauantaina antamatta tarkempia tietoja. Massimov on tunnettu Nazarbajevin läheisenä liittolaisena.

Presidentti Kassym-Jomart Tokajev erotti Massimovin turvallisuuspalvelun johdosta aiemmin tällä viikolla, kun mielenosoittajat Kazakstanin suurimmassa kaupungissa Almatyssa hyökkäsivät hallituksen rakennuksiin.

Kazakstanin levottomuudet alkoivat vuodenvaihteen jälkeen maan länsiosissa nestekaasun paikallisten hintojen noustua, ja nyt maa on poikkeustilassa. Sisäministeriön eilisten tietojen mukaan 26 mielenosoittajaa on tapettu ja yli 3 000 on otettu kiinni.

Monet ulkovallat ovat vedonneet kaikkiin osapuoliin, jotta nämä säilyttäisivät malttinsa ja tilanne saataisiin ratkaistua ilman väkivaltaa. Presidentti Tokajev on torjunut kehotukset neuvotella mielenosoittajien kanssa.

Lue myös: Kazakstanin presidentti: Mielenosoittajien kanssa ei neuvotella – joukot avaavat tarvittaessa tulen varoituksetta

Yhdysvallat sallii Kazakstanin-konsulaattinsa ei-välttämättömien työntekijöiden vapaaehtoisen lähdön maasta

Yhdysvaltain ulkoministeriö on tiedottanut antaneensa maan Kazakstanin-konsulaatin muille kuin välttämättömille työntekijöille sekä kaikkien työntekijöiden perheenjäsenille luvan poistua maasta vapaaehtoisesti.

Ministeriön matkustustiedotteen päivityksessä muistutetaan, että Kazakstanissa voi tulla mielenosoituksia ja lakkoja ja tilanteet voivat kehittyä nopeasti ilman ennakkovaroitusta.

Lue myös: Tähän tiivistyy kansalaisten turhautuminen Kazakstanissa: Henkilöauto ajoi poliiseja päin

Putin puhui Tokajevin kanssa

Venäjän johtaman IVY-maiden kollektiivisen turvallisuusjärjestön CSTO:n joukkoja on tällä viikolla matkustanut Kazakstaniin. Presidentti Tokajevin mukaan CSTO:n joukkojen tehtävänä on varmistaa strategisten kohteiden turvallisuus.

Kreml kertoi lauantaina Venäjän presidentin Vladimir Putinin keskustelleen pitkään puhelimessa kazakstanilaisen virkaveljensä kanssa maan levottomuuksista. Presidentit vaihtoivat näkemyksiä toimenpiteistä järjestyksen palauttamiseksi Kazakstanissa. Presidentti Tokajevin kerrotaan kiitelleen Putinia siitä, että tämä lähetti Kazakstaniin CSTO:n joukkoja.

Presidentit sopivat jatkavansa yhteydenpitoa tilanteen kehittymisestä ja järjestävänsä CSTO:n videokokouksen lähipäivinä, Kreml lisäsi.

Lue myös: Yhdysvallat kertoo seuraavansa Venäjän toimintaa Kazakstanissa

Lisää aiheesta:

Kazakstanin presidentti: Venäjän joukot alkavat lähteä maasta kahden päivän sisälläPutinin ja Tokajevin mukaan Kazakstanissa yritettiin vallankaappausta – maa on joutunut "kansainvälisen terrorismin" kohteeksiKazakstan: Kansalaiset pääsevät taas nettiin päivien katkoksen jälkeen, hallinnon mukaan "terroriuhkien pesät" on puhdistettuYhdysvallat sallii Kazakstanin-konsulaattinsa ei-välttämättömien työntekijöiden vapaaehtoisen lähdön maastaKazakstan sekasorrossa: Sotilaat tyhjentäneet Almatyn keskusaukion, kertovat venäläismediat"Levottomuuksia johtavat ulkomailla koulutetut terroristijengit" – Venäjän johtama sotilasliitto lähettää Kazakstanille sotilasapua
KazakstanMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kazakstan
  • 14.6.11:57
    Ydinvoima

    Venäjän Rosatom johtamaan Kazakstanin ensimmäisen ydinvoimalan rakentamista

  • 1.5.15:19
    Venäjä

    Venäläiset eivät ole enää kotonaan Keski-Aasiassa ja muuttavat Venäjälle

  • 2.4.14:25
    Venäjä

    Kolme espanjalaista ja australialainen pidätetty Venäjän avaruuskeskuksessa

  • 4.2.20:34
    Azerbaidžan

    Raportti: "Ulkoiset esineet" todennäköisesti vahingoittivat Kazakstanin turmakonetta

  • 10.1.12:55
    Lento-onnettomuudet

    EU:n lentoturvallisuusvirasto: Azerbaidzhanilaiskoneen kohtalo osoittaa Venäjän vaaran siviilikoneille