Kauppakeskus Redissä kymmenkunta yrittäjää uhkaa sulkea perjantaina ovensa ainakin hetkellisesti. Yrittäjät eivät ole päässeet kauppakeskuksen kanssa yhteisymmärrykseen esimerkiksi vuokrahelpotuksista.
Kauppakeskusyhtiö on viime viikot neuvotellut kymmenien yrittäjien kanssa.
– Olemme olleet avoimia erilaisille ehdotuksille ja neuvotelleet jo pidemmän aikaa muun muassa helpotuksista vuokrasopimuksiin. Olemme tulleet vastaan esimerkiksi maksuaikataulujen kanssa ja olleet mukana yhteisissä markkinointitempauksissa, kertoo kauppakeskusyhtiöstä 40 prosenttia omistavan SRV:n kansainvälisen liiketoiminnan johtaja Veli-Matti Kullas.
Silti kymmenkunta Redin yrittäjää on pohtinut yhtenä vaihtoehtona sitä, että he sulkevat oman yrityksensä ilmeisesti siksi ajaksi, että saavat heitä tyydyttävän sopimuksen.
Lue myös: Tulevaisuudentutkija: Kauppakeskukset ovat onttoutensa osoittaneet – tarvitaan sisältöärsykkeitä ja käytettyjä tuotteita
Joukossa yrittäjiä, joiden kanssa allekirjoitettu uusi sopimus
Kullas on johtanut SRV:n kauppakeskushankkeita Venäjällä, ja on nyt auttamassa Rediä eteenpäin.
Hän pitää suunnitelmia sulkemisesta hyvin poikkeuksellisena etenkin kun joukossa on yrittäjiä, joiden kanssa on jo allekirjoitettu uusi sopimus.
