Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kauppakeskus Redissä kapinoidaan: Kymmenet yrittäjät uhkaavat sulkea ovensa perjantaina – SRV: "Olemme vilpittömästi pahoillamme"

Rediin on jo valittu uusi kauppakeskusjohtaja ja markkinointijohtaja. Valinnat julkistetaan lähipäivinä.
Rediin on jo valittu uusi kauppakeskusjohtaja ja markkinointijohtaja. Valinnat julkistetaan lähipäivinä.
Julkaistu 31.01.2019 21:06

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Kauppakeskus Redissä kymmenkunta yrittäjää uhkaa sulkea perjantaina ovensa ainakin hetkellisesti. Yrittäjät eivät ole päässeet kauppakeskuksen kanssa yhteisymmärrykseen esimerkiksi vuokrahelpotuksista.

Kauppakeskusyhtiö on viime viikot neuvotellut kymmenien yrittäjien kanssa.

– Olemme olleet avoimia erilaisille ehdotuksille ja neuvotelleet jo pidemmän aikaa muun muassa helpotuksista vuokrasopimuksiin. Olemme tulleet vastaan esimerkiksi maksuaikataulujen kanssa ja olleet mukana yhteisissä markkinointitempauksissa, kertoo kauppakeskusyhtiöstä 40 prosenttia omistavan SRV:n kansainvälisen liiketoiminnan johtaja Veli-Matti Kullas.

Silti kymmenkunta Redin yrittäjää on pohtinut yhtenä vaihtoehtona sitä, että he sulkevat oman yrityksensä ilmeisesti siksi ajaksi, että saavat heitä tyydyttävän sopimuksen.

Lue myös: Tulevaisuudentutkija: Kauppakeskukset ovat onttoutensa osoittaneet – tarvitaan sisältöärsykkeitä ja käytettyjä tuotteita

Joukossa yrittäjiä, joiden kanssa allekirjoitettu uusi sopimus

Kullas on johtanut SRV:n kauppakeskushankkeita Venäjällä, ja on nyt auttamassa Rediä eteenpäin.

Hän pitää suunnitelmia sulkemisesta hyvin poikkeuksellisena etenkin kun joukossa on yrittäjiä, joiden kanssa on jo allekirjoitettu uusi sopimus.

Redissä on 165 liikettä, joten sulkemisella uhanneiden pienten yrittäjien osuus on 1-2 prosenttia koko pinta-alasta.

– Tietenkin olemme vilpittömästi pahoillamme siitä, jos jotkut yritykset joutuvat tekemään vaikean ratkaisun ja vaikkapa lähtemään meiltä. Olemme arvostaneet sitä, että meillä on ollut hyvä keskusteluyhteys Redin yrittäjiin.

– Teemme erilaisia markkinointikampanjoita, olemme muun muassa pääyhteistyökumppani Tuska-festivaalille. Haluamme olla mukana muissakin Suvilahden kesätapahtumissa, Kullas kertoo.

Keskuksessa tyhjää tilaa

Redin vuokrausaste on 87-88 prosenttia, kun se avajaisten aikaan syyskuussa oli 85 prosenttia.

Keskuksessa on silmin nähden tyhjää tilaa, mutta osaan on jo vuokralaiset tulossa.

– Urheiluketju XXL ja Terveystalo täyttävät koko kolmannen kerroksen. XXL:lle pitää kuitenkin rakentaa ensin tilat ja liukuportaat. Saamme tilat luovutettua keväällä.

– Kaiken kaikkiaan tilanne on kehittynyt oikeaan suuntaan. Siitä kertoo se, että on myös merkittävä määrä yrityksiä, joiden tilanne ei ole eskaloitunut näin.

Rediin on jo valittu uusi kauppakeskusjohtaja ja markkinointijohtaja. Valinnat julkistetaan lähipäivinä.

Lue myös: Miksi Redin toimitusjohtaja sai potkut niin pian? ”Vie vuosia, että kauppakeskus ottaa paikkansa markkinassa”

Lisää aiheesta:

MTV selvitti: Näin koronavuosi iski kauppakeskuksiin – varovaisuutta, lopettaneita liikkeitä ja laskenutta myyntiä Asiakkaat kadonneet, mutta vuokrat rullaavat ennallaan – pienyrittäjät jääneet surulliseen tilanteeseen: "Suojellaanko tässä nyt vakuutusyhtiöitä?"Hädässä olevat kauppakeskusyrittäjät: Citycon ei halua ymmärtää vuokralaisten ahdinkoa – "Yrityksemme menee pahimmassa tapauksessa konkurssiin"Lukuisat yritykset koettavat saada helpotusta vuokrakuluihinsa – valtion Senaatti-kiinteistöt lupasi vuokravapaata pk-vuokralaisilleenLukuisat yritykset koettavat saada helpotusta vuokrakuluihinsa – harvat saavat, mutta pienet vuokranantajat ovat olleet joustavampia kuin suuretOnko kauppakeskuksen kova onni kääntymässä? Asiakaspulassa rypeneen Redin kävijämäärä kasvoi – tuore toimitusjohtaja paljastaa syyn
HelsinkiKaupan alaKauppalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 10:52
    Arkkitehtuuri

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • pe22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan