Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaupan alan mahdollisten lakkojen aikana ei syytä ruokahamstraukseen – vaikuttaisivat kuitenkin päiväkotien ja sairaaloiden toimintaan

10:53Onko luvassa lakkoaalto - miten työmarkkinasolmut avataan?Katso myös: Näin PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sallinen ja Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen keskustelivat kaupan alan lakon uhasta aamun Huomenta Suomessa 23. tammikuuta.
Julkaistu 01.02.2023 14:43

MTV UUTISET – STT

Kaupan alan lakoilla olisi toteutuessaan vaikutuksia sairaaloiden, tehostetun palveluasumisen yksiköiden, päiväkotien, vankiloiden ja Puolustusvoimien ruokahuollon toimintaan, sanoo Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luoto.

Hänen mukaansa lakkovaroitukset koskevat myös Foodservice-tukkukauppoja, jotka toimittavat ravintoloille ja ammattikeittiöille raaka-aineita.

–  Toimitusten varassa on lakisääteisiä ruokapalveluita, joita lakot toteutuessaan haittaisivat, Luoto kertoo STT:lle.

–  Esimerkiksi ravitsemuslaadun heikkenemisellä saattaa olla vanhainkodin asukkaille nopeitakin seurauksia, eivätkä asukkaat välttämättä pysty hoitamaan ruokaostoksia itsenäisesti, hän lisää.

Palvelualojen ammattiliitto PAM on antanut kaupan alalle kaikkiaan kolme lakkovaroitusta, joista viimeisin tuli eilen.

Luodon mukaan kaikki PAMin ilmoittamat mahdolliset lakot tulisivat vaikuttamaan Foodservice-tukkukauppojen toimintaan vielä siten, että vaikutukset tulisivat vain voimistumaan joka kerta.

Päivittäistavarakauppa ry:n mukaan Foodservice-sektori on yhteiskunnallisesti merkityksellinen toimiala. Päivittäin joka toinen suomalainen käyttää sen palveluita ruokaillessaan tai käydessään kahvilla esimerkiksi ravintoloissa sekä työpaikka- ja kouluruokaloissa.

Lue myös: PAM antoi uuden lakkovaroituksen, joka koskee satoja kauppoja

Ei syytä ruokahamstraukselle

Kaupan alaa uhkaavat lakot eivät toteutuessaan tarkoittaisi, että ruokaa ei olisi kaupoista saatavilla, sanoo valmiuspäällikkö Lauri Kulonen Päivittäistavarakauppa ry:stä.

–  Suomessa on yhteensä 2  800 päivittäistavaramyymälää, ja lakko ei suinkaan koskisi kaikkia näitä, Kulonen sanoo.

–  Lakkovaroituksen piirissä on pääsääntöisesti mukana hypermarketkokoisia myymälöitä. Muut myymälät jatkavat normaalisti toimintaansa myös mahdollisen lakon aikana.

Ruuan hamstraamiseen lakkojen alla Kulonen ei näe mitään tarvetta.

–  Ruokaa riittää Suomessa, ja ruuan tuotanto- ja toimitusketju toimii lakonkin aikana, hän painottaa.

Kaupan alan mahdollisten lakkojen lisäksi myös Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliiton AKT:n ilmoittamalla lakolla voisi toteutuessaan olla vaikutuksia päivittäistavarakauppoihin.

AKT antoi eilen varoitukset helmikuun puolivälissä alkavista lakoista muun muassa satamissa ja tavara- sekä säiliöautoliikenteessä. Autoliikenteen Työnantajaliiton mukaan lakko näkyisi pitkittyessään myös kauppojen hyllyillä.

Kulosen mukaan lakon mahdollisia vaikutuksia arvioidaan parhaillaan Huoltovarmuusorganisaatiossa.

Ensimmäiset lakot alkaisivat ensi viikolla

PAM ja Kaupan Liitto ovat jatkaneet työriidan sovittelua tänään valtakunnansovittelijan johdolla. Sovittelua on määrä jatkaa loppuviikon ajan.

Ensimmäinen PAMin ilmoittamista lakoista olisi kaupan varastoissa 6.–9. helmikuuta, ja sitä seuraisi lakko kaupoissa ja osassa Keskon logistiikkapalveluja 9.–11. helmikuuta. Tuon lakon piirissä on muun muassa useita Prismoja ja K-Citymarketteja. Ensi viikon lakkojen piirissä olisi yhteensä noin 20  000 työntekijää.

Toinen lakkovaroitus koskee vain kaupan varastoja, ja se tapahtuisi tätä seuraavalla viikolla 13.–16. helmikuuta. Lakko koskisi noin 4  000:ta työntekijää.

Kolmas kaupan lakko koittaisi 16.–18. helmikuuta. Se koskisi yhteensä 415:tä toimipaikkaa, joissa työskentelee noin 26  000 henkilöä.

Kolmannen lakon piirissä olisivat muun muassa kaikki Suomen K-Citymarketit, Prismat, Lidlit ja Veljekset Keskinen Oy:n myymälät. Se kattaisi myös useita Tokmannin ja Halpa-Hallin myymälöitä ja neljä Kesko Logistiikan terminaalia.

Lue myös: PAM antoi uuden lakkovaroituksen, joka koskee satoja kauppoja

Lisää aiheesta:

Kauppojen työriidassa ei sopua – myymälöitä koskeva lakko alkaaPAMilta lakkovaroitus lähes kaikkiin ruoka­kauppoihin – Kesko: Kaupat pyritään pitämään aukiNäin maanantain lakkonyrkki iskee vientiin ja polttoainejakeluun – tämä vaikutuksista tiedetään nytNäin lakko näkyy huomenna kaupoissa – "Olemme tehneet valmiussuunnitelmia"PAMilta uusi lakkovaroitus: Koskee kaikkia Suomen K-Citymarketteja, Prismoja ja LidlejäNäin PAMin lakko iskisi: Prismat kiinni, hotellihuoneiden siivous tökkii hiihtolomalla – "Kyllähän tällä tietysti vaikutuksia on"
RuokaTyömarkkinatKaupan alaLakotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!

  • Eilen11:26
    Ravintolat

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • Eilen09:31
    Arkiruoka

    Vappu Pimiän superhelppo arkiruoka on hitti: Kanapullat alle puolessa tunnissa!

  • Eilen08:22
    Kasvikset

    Aivan lyömätön kaaliruoka: Superherkku voi auttaa jopa laihtumaan

  • ke17:45
    Halloween

    Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjetta