Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaukojunat kulkevat myöhässä lumimyräkän takia, osa vuoroista korvattu busseilla ja takseilla – myös lennoissa myöhästymisiä ja peruutuksia

MTV Uutiset
Julkaistu 03.02.2019 12:51

MTV UUTISET – STT

Juna- ja lentomatkustajia pyydetään tänään varautumaan myöhästymisiin, kertovat Finavia ja VR.

Hieman kello yhdentoista jälkeen kaukojunista oli myöhässä noin puolet, VR kertoo. Pieksämäeltä Helsinkiin kello 12.23 lähtevä Intercity korvataan busseilla Pieksämäen ja Jyväskylän välillä sääolosuhteiden aiheuttaman teknisen ongelman vuoksi.

Säästä johtuvat kaukojunien myöhästymiset ovat tällä hetkellä noin puolesta tunnista tuntiin.

Myöhästymisille oli lumimyräkän lisäksi muitakin syitä. Esimerkiksi klo 7.04 lähtenyt Intercity Helsingistä Pieksämäelle myöhästyy arviolta kaksi tuntia teknisen vian vuoksi ja Jyväskylän ja Pieksämäen väli korvataan busseilla ja takseilla.

Lähijunista oli samaan aikaan myöhässä joka kolmas. Pääkaupunkiseudun lähiliikenteessä N-junien vuoroväliä on sunnuntaina harvennettu lumitöiden vuoksi.

Lue myös: Pääkaupunkiseudun junaliikenne vaikeuksissa runsaan lumentulon takia – osa maanantain vuoroista peruttu kokonaan

Lentoja peruttu

Helsinki–Vantaalta lähteviä lentoja on myös myöhässä sään vuoksi ja iltapäivällä on luvassa lisää viiveitä ennustetun jäätävän tihkun ja kovan tuulen vuoksi, kerrotaan Finavian viestinnästä.

Finnair on myös perunut joitakin lentoja etukäteen. Myöhästymiset olivat aamupäivällä noin puolesta tunnista 45 minuuttiin.

Lisää aiheesta:

Junaliikenne perjantaihin asti sekaisin Jarin takia – tuntien myöhästymisiä, vain joka kolmas kaukojuna aikataulussaSää kurittaa junaliikennettä jälleen: useita kaukojunia on peruttu pakkasen ja lumen takiaJunien myöhästely jatkuu tänään – ajokeli on huono suuressa osassa maata Pääkaupunkiseudun junaliikenne vaikeuksissa runsaan lumentulon takia – osa maanantain vuoroista peruttu kokonaanVR:n toiveet jäivät haaveeksi: Alle 40 prosenttia kaukojunista on tänään aikataulussa – ongelmia myös lähiliikenteessäJunaliikenne takkuaa edelleen – kolmannes kaukojunista aikataulussa
LiikenneJunatMyrskytKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"