Viihdetaiteilija Jari Sillanpää saapui tänään Helsingin käräjäoikeuteen vastaamaan kahteen huumausainerikossyytteeseen. Sillanpää vastasi median kysymyksiin istuntojen välissä.
Katso yllä olevalta videolta Sillanpään tunteikas haastattelu kokonaisuudessaan.
– Heitin huulta (asianajaja Riitta) Leppiniemelle, että kenellekään ei pitäisi antaa syytettä tai rangaistusta, koska henkinen kärsimys on jo tehty, Sillanpää totesi ilmeisen tunteikkaana median edessä.
Sillanpää kertoo, ettei hän tällä hetkellä käytä huumausaineita, perustellen sitä sillä, että hänellä ei ole ollut niille tarvetta tai halua. Muut kiireet vievät miehen ajan, eikä kuukausien tauko käytöstä ole hänen mukaansa ollut ongelma.
”Mun ehkä pitäisi kirjoittaa kirja”
Sillanpää ei vastannut toimittajien kysymykseen siitä, miksi hän alkoi käyttää huumausaineita.
– Mun ehkä pitäisi kirjoittaa kirja, hän naurahtaa, kertoen käytön liittyneen kuitenkin enemmän ”biletykseen”.
Sillanpää kertoo ajattelevansa huumeiden ja alkoholin olevan yhtä ”pahoja”. Hän myös pohtii, että osalle ihmisistä niihin syntyy addiktio.
– Jos ihmisellä ei ole muuta elämässä kuin jonkin pakeneminen tai hurlumhei-elämän vietto, se voi olla, että jäät siihen kiinni, hän sanoo.
