Hiihdosta eläkkeelle siirtymässä oleva Mika Myllylä päästeli perjantaina höyryjä Iisalmen SM-kisojen maalialueella. Myllylän mukaan kansainvälisessä hiihdossa pesii yhä doping eikä sen kitkemiseksi tehdä tarpeeksi.
- Vauhdeissa oli välillä pieni notkahdus, mutta nyt ne ovat taas kiristymään päin. Olen kuullut hiihtäjiltä, että testaaminen on vähentynyt, Myllylä sanoi eikä jaksanut uskoa puhtaaseen huippuhiihtoon. - Missä kestävyyslajissa urheillaan ilman dopingia? Suomalaisten on vaikea lähteä kilpailemaan lääketiedettä vastaan, kun testaaminen on sitä, mitä se on.
Myllylä ei ole kilpailukieltonsa päättymisen jälkeen hiihtänyt maailmancupeissa. Hän jäi mielipiteineen melko yksin, sillä ainakaan perjantain mitalimiehet Olli Ohtonen, Timo Toppari ja Sami Repo eivät löytäneet kaikupohjaa konkarin sanoille. - Mikan kommentin voi laskea ei niin fiksuihin, Myllylän nykyinen seurakaveri Repo täräytti.
Kauden kaikissa maailmancupeissa mukana ollut päävalmentaja Reijo Jylhä ei hänkään niellyt väitettä testaamisen vähenemisestä. Hemoglobiinitestejä ei tosin urheilijoille enää tehdä ennen starttia, mutta niiden sijaan urheilijoiden verenkuva tutkitaan joka toisen cup-viikonlopun yhteydessä. Verenkuva antaa Hb:n lisäksi tietoa veriarvojen muutoksista, jotka voivat johdattaa kiellettyjen aineiden käyttäjien jäljille. Varsinaisiin dopingtesteihin joutuu joka kisan kolme parasta sekä muutama urheilija arvalla.
Kuva testien vähenemisestä johtunee Jylhän mukaan siitä, ettei arpa ole juuri osunut suomalaismiehiin. Tunnettuahan on, ettei Suomen mieshiihtäjiä ole näkynyt cupissa kolmen joukossa ja sitä kautta testeissä. Viime viikonloppuna Virpi Kuitunen oli toinen ja Pirjo Manninen kolmas Nove Mestossa, ja kummatkin antoivat kisan jälkeen testinäytteen.
