Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katalonian ex-aluejohtaja Puigdemontia syytetään kapinoinnista – matkusti Belgiaan ja palkkasi turvapaikkajuristin

1:59Puidgemont jatkaa politiikassa
Julkaistu 31.10.2017 05:49

MTV UUTISET – STT – AFP

Katalonian erotettu aluejohtaja Carles Puigdemont palkkasi maanantaisella Belgian-vierailullaan juristikseen turvapaikka-asioihin erikoistuneen asianajajan Paul Bekaertin.

Bekaertin mukaan entinen aluejohtaja ei ole Belgiassa hakeakseen turvapaikkaa, vaan valmistelee ainoastaan omaa oikeudellista vastaustaan mahdollisiin Espanjasta tuleviin syytöksiin. 

Espanjan valtakunnansyyttäjä on ilmoittanut, että nostaa syytteitä Katalonian itsenäistymisjulistuksesta Puigdemontia vastaan. Syytteet koskevat muun muassa kapinointia, kansankiihotusta sekä julkisten varojen väärinkäyttöä.

Jo pelkästään kapinoinnista voi Espanjassa saada pitkän vankeustuomion.

On spekuloitu, että Puigdemont saattaa hakea turvapaikkaa Belgiasta. Puigdemontin asianajajan mukaan asiasta ei ole tehty mitään päätöstä. 
Espanjalaisen median mukaan matkalla on mukana myös useita muita erotetun hallituksen jäseniä.

Belgian maahanmuuttoministeri vihjasi turvapaikasta

Monet asiantuntijat ovat arvioineet, että on epätodennäköistä, että Puigdemont voisi saada Belgiasta turvapaikan poliittisena pakolaisena.

Dirk Van Den Bulck belgialaisesta pakolaisjärjestöstä sanoi RTBF-televisiokanavalle, että Puigdemontin pitäisi todistaa elävänsä omassa maassaan vainon uhassa.

Puigdemontin pitäisi myös todistaa, ettei hänen oma maansa pystyisi tarjoamaan tarvittavaa suojelua. Tällöin tilanne olisi ristiriidassa ihmisen perusoikeuksien kanssa, joita kaikki EU:n jäsenvaltiot vaativat. 

Separatistista N-VA-flaamipuoluetta edustava Belgian maahanmuuttoministeri kuitenkin vihjasi viikonloppuna, että Puigdemont voisi saada Belgiasta turvapaikan.


Espanjan hallitus erotti Katalonian aluehallituksen ja alueparlamentin 

Katalonian alueparlamentti hyväksyi viime viikon perjantaina Katalonian yksipuolisen itsenäistymisjulistuksen. Vain tunteja sen jälkeen Espanjan hallitus erotti Katalonian aluehallituksen ja hajotti alueparlamentin.

– (Syytetyt) ovat päätöksillään ja teoillaan viime vuosina aiheuttaneet institutionaalisen kriisin, joka kulminoitui yksipuoliseen, täysin perustuslakiamme halveksivaan itsenäistymisjulistukseen 27. lokakuuta, syyttäjä totesi lausunnossaan.

Syyttäjä ei sulkenut pois sitä mahdollisuutta, että vaatisi syytettyjen vangitsemista jossain vaiheessa tapauksen käsittelyä. 

Lisää aiheesta:

Maanpaossa oleva Katalonian entinen aluejohtaja pidätettiin ItaliassaKatalonian ex-aluejohtajasta annetaan eurooppalainen pidätysmääräys Espanjassa Katalonian erotetusta aluejohtajasta annetaan eurooppalainen pidätysmääräysKatalonian ex-aluejohtajalle haetaan eurooppalaista pidätysmääräystäSyyttäjät vaativat kahdeksan katalaanijohtajan vangitsemistaPuigdemont ei aio toistaiseksi palata Espanjaan, sanoo asianajaja
Katalonian kriisiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Katalonian kriisi
  • 10.08.202420:58
    Espanja

    Katalonian separatistijohtaja: Minulla ei ollut aikomustakaan antautua

  • 04.10.202118:34
    Espanja

    Italia ei vielä luovuta Katalonian ex-aluejohtajaa Espanjaan – syytetään kapinan lietsomisesta

  • 25.09.202123:10
    Espanja

    Italiassa pidätetty Katalonian entinen aluejohtaja Puigdemont aikoo palata Belgiaan maanantaina

  • 11.09.202123:14
    Espanja

    Kuvat: Yli satatuhatta osoittanut mieltä Barcelonassa Katalonian itsehallinnon puolesta

  • 15.02.202117:48
    Espanja

    Itsenäisyyspuolueet säilyttivät enemmistön Katalonian vaaleissa – Espanjan sosialistit nousivat suurimmaksi puolueeksi