Barcelonaa ravistelleiden väkivaltaisten yhteenottojen on loputtava välittömästi, vaatii Katalonian aluehallinnon johtaja Quim Torra. Hänen mielestään väkivaltaisuudet vahingoittavat separatistiliikkeen imagoa.
Mellakoinniksi kärjistyneet mielenosoitukset alkoivat maanantaina sen jälkeen, kun Espanjan korkein oikeus langetti 9–13 vuoden vankilatuomiot yhdeksälle Katalonian itsenäistymishankkeen johtajalle.
Väkijoukot kokoontuivat aiemmin keskiviikkona osoittamaan mieltään Barcelonan keskustaan. Iltaa kohden tilanne kaduilla kärjistyi kuitenkin kaoottiseksi.
Sadat ihmiset juoksivat kaduilla, heittelivät katukiviä, sytyttivät autoja tuleen ja pysähtyivät aika ajoin ottamaan selfieitä palavien barrikaadien edessä. Poliisin mukaan jotkut levottomuuksiin osallistuneista heittivät myös polttopulloja.
Väkivaltaisuudet levisivät myös muihin alueen kaupunkeihin, kuten esimerkiksi Tarragonaan ja Leidaan.
– Me emme salli kaduilla nähtävien kaltaisia välikohtauksia. Tämän täytyy loppua juuri nyt. Ei ole mitään syytä tai oikeutusta autojen polttamiselle, tai millekään muullekaan vandalismille, Torra julisti.
Pääministeri harkitsee itsehallinnon kumoamista
Torra esitti vaatimuksensa vain muutama tunti sen jälkeen, kun Espanjan pääministeri Pedro Sanchez esitti hänelle suoran pyynnön tuomita väkivaltaisuudet. Hän toivoi Torran tuomitsevan väkivaltaiset yhteenotot hyvin selkeästi ja ilman selityksiä. Hän ei ollut aiemmin kommentoinut väkivaltaisuuksia lainkaan.
