Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Karri Kiveltä suora viesti tietämättömälle Jonne Virtaselle: "Olisi soittanut mulle!"

3:13Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen: "Kasasta paskaa löytyi nyt kultahippuja neljä kappaletta tähän kauteen"Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen: "Kasasta paskaa löytyi nyt kultahippuja neljä kappaletta tähän kauteen"
Julkaistu 31.03.2025 10:33
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Keltanokkavalmentaja Jonne Virtanen piiskasi Jukurit elintärkeään saavutukseen, kun seura kaatoi Pelicansin playouteissa voitoin 4–1 ja säilytti sarjapaikkansa. MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi pitää Virtasen jatkoa Mikkelissä täysin itsestäänselvyytenä.

Lue myös: Jukurit-kapteeni lataa: Kasasta paskaa löytyi nyt kultahippuja

Jukurien vaikea kausi päättyi lauantaina playout-sarjan viidennen ottelun jatkoerässä, kun ilmiliekeissä sarjassa esiintynyt Peter Abbandonato lakaisi voitto-osuman Pelicansin verkkoon.

Jukurit siirtyi kesälomille sarjapaikka povitaskussa, Pelicans jatkaa kauttaan liigakarsinnassa.

Mikkeliläisseura lähti pelaamaan tulevaisuudestaan melkoisen yllätysnimen komennossa. Se vaihtoi tammikuussa Marko Tuomaisen Jonne Virtaseen.

Pesti SM-liigajoukkueen päävalmentajana oli kolme vuotta sitten pelaajauransa päättäneelle Virtaselle ensimmäinen.

1.05124833Jonne Virtanen.Jaakko Stenroos/All Over Press

Jukurien kurssi ei kääntynyt runkosarjassa enää parempaan. Saletti jumbosija antoi toisaalta mahdollisuuden valmistautua vääjämättömään playout-kamppailuun.

– He voittivat (Virtasen aikana runkosarjassa) joka neljännen pelin. Ei se sillä tavalla lähtenyt mihinkään nousuun. Heillä oli kuitenkin yksi tavoite, jonka saavuttivat. Jesper Piitulaisen mainitsemat neljä kultahippua lopulta löytyivät. 

– Jukurit oli tosi hyvä tuossa ottelusarjassa. Se oli Jonne Virtasen tärkein tehtävä ja ainoa homma. He säilyttivät paikkansa hienosti ja puhtaasti. Virtanen lietsoi joukkueensa hurmokseen. 4–1 on tosi kova saldo, kun runkosarja meni aivan alta riman. Aikamoinen muodonmuutos.

Virtasen sopimus koski vain loppukautta. Turkulaislähtöinen kiekkohahmo sanoi viikonloppuna MTV Urheilulle, ettei hän tiedä tulevaisuudestaan seurassa. 

Karri Kivi ei osta Virtasen heittoa tietämättömyydestä. 

– Olisi soittanut mulle, olisin tiennyt! Sen verran olen nähnyt tätä, sen pystyy sivusta lukemaan, Kivi pamauttaa. 

Kivi laittaisi Mikkelissä mustekynät nyt savuamaan, jos näin ole jo tehty. Hän pitää Virtasen jatkosopimusta itsestäänselvyytenä.

– Olen ajatellut alusta asti, että jos Jukurit säilyy, niin Virtanen jatkaa. En ole edes ajatellut muuta vaihtoehtoa, kun he pitivät sarjapaikkansa, Kivi linjaa. 

Lue myös: Jonne Virtanen: "Ulkopuolisten mielestä meillä on paskat pelaajat ja vielä paskempi koutsi"

Lisää aiheesta:

Kammopelit käyntiin SM-liigassa – asiantuntijalta villi heitto Pelicansista: "Jos toimistolta kysytään"SM-liiga-seuralla kohtalon hetki – Karri Kivi näkee kohutapahtumissa kultareunuksen: "Niin iso asia"Jonne Virtasen yllätyssopimus käynnisti kiusallisen spekulaation – "Erittäin tiivistä yhteydenpitoa"Jonne Virtaselta räväkät terveiset epäilijöille: "Ihan sama!"SM-liigan superyllättäjä laittoi epäilijöille jauhot suuhun – päävalmentajalta suoraa puhetta keväästä: "Kuulostaa vähän kornilta"JYPin yksi tavoite toteutui, mutta historiallisen kova putki katkesi – Risto Dufva: "Sitten ruvetaan tekemään etunojapunnerruksia"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 20:59
    KalPa

    Kuopiossa hiljainen hetki: KalPan rakastettu hahmo on poissa

  • 14:17
    Jääkiekko

    Kärpät värvää – loppukauden leveyshankinta tiskiin

  • 12:46
    KalPa

    KalPan mestaripuolustaja hyppää askiin – Kiekko-Espoon tähtinimi takaisin tositoimiin

  • 06:03
    Ilves

    Ilveksen pelaamisesta SM-liigassa paistaa läpi kiusallinen seikka: "Ei sillä voita"

  • Eilen14:20
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa heti yllätystarina – Karri Kivi kaivoi taustavelhon esiin: "Tuo ei tule hatusta"