"Av, yv, jono, vapautan!" – jokainen Facebookin kirpputoreilla asioinut tietää, miten tuskaisaksi touhu voikaan äityä. Kaisa hermostui FB-kirppiksillä hämmentäviä lisätietoja kinuviin ostajiin – ja kirjoitti äärimmäisen yksityiskohtaisen myynti-ilmoituksen.
Facebook-kirpputorit ovat hurjan suosittuja ympäri Suomen. Esimerkiksi Kallio kierrättää -ryhmässä on tällä hetkellä yli 31 000 jäsentä. Myynti- ja ostoilmoituksia satelee tiuhaan tahtiin kellon ympäri.
Mutta aina FB-kirpputoreilla asioiminen ei suju kuin tanssi – sen tietää jokainen, joka on joskus yrittänyt myydä, ostaa tai noutaa tuotteita sosiaalista mediaa hyödyntäen.
Facebook-käyttäjä Kaisa Luotonen hermostui sen verran FB-kirpputoreilla asioimisesta – ryhmien pikkutarkoista säännöistä ja lisätietoja pienistäkin yksityiskohdista kinuvista ostajista – että hän kirjoitti aiheesta varsin kärkkään julkisen postauksen.
"Tuntuu kohtuuttomalta kirjoittaa sadan sanan essee myydäkseni jonkun h&m-rytkyn kahdella eurolla. Yritän laatia nyt prototyypin myynti-ilmoituksesta, joka ei herätä lisäkysymyksiä", hän kirjoittaa.
Kaisa kuvailee kärjistetyssä myynti-ilmoituksessa pilkuntarkasti kahdella eurolla myynnissä olevan bodyn tiedot: kuinka monta kertaa tuote onkaan pesty ja millä pesuaineilla ("huuhteluaine on se joku valkoinen, missä on vauvan kuva kyljessä"), minkä rotuisia koiria hänen taloudestaan löytyy ("amerikanstaffordshireterrieri ja cane corso"), ja mitkä ovatkaan tuotteen tarkat mitat kainalosta kainaloon – aina Pispalaan asti.
