Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kansanedustaja Leena Meren avustaja rikosilmoituksensa taustoista: "Kyseessä on järkyttävä, härski juttu"

Kansanedustajan avustaja Petri Lehtinen on tehnyt rikosilmoituksen Leena Merestä työpaikkakiusaamiseen ja kunnialoukkaukseen liittyen.
Kansanedustajan avustaja Petri Lehtinen on tehnyt rikosilmoituksen Leena Merestä työpaikkakiusaamiseen ja kunnialoukkaukseen liittyen.
Julkaistu 03.05.2017 15:50
Toimittajan kuva

Nelly Rauhala

nelly.rauhala@mtv.fi

Perussuomalaisten kansanedustajan Leena Meren eduskunta-avustaja Petri Lehtinen on tehnyt Merestä rikosilmoituksen työpaikkakiusaamisen ja kunnialoukkauksen vuoksi. Lehtisen mukaan systemaattinen kaltoinkohtelu ja alistaminen ajoivat hänet lopulta sairauslomalle. 

Kansanedustaja Meri ei halunnut kommentoida asiaa MTV Uutisille. Hän kuitenkin kiisti aiemmin Lehtisen väitteet Iltalehdelle.

Helsingin poliisi on vahvistanut MTV Uutisille, että Merta vastaan on tehty rikosilmoitus. Poliisin mukiaan tapausta tutkitaan tällä hetkellä kunnianloukkauksena. 

Lehti: Kiusaaminen systemaattista

Avustaja Petri Lehtisen mukaan kiusaaminen muuttui systemaattiseksi eduskunnan kesätauon jälkeen syksyllä 2015. Hän sanoo, että kiusaaminen jatkui huhtikuulle 2016 asti, jolloin mies jäi sairauslomalle. 

Lehtinen kertoo MTV Uutisille, että Leena Meri toistuvasti ja systemaattisesti kohteli alaistaan kaltoin ja alistaen. Lisäksi miestä yritettiin estää osallistumasta muun muassa pari vuotta sitten pidetyille puoluepäiville Turkuun ja puolueen kokoontumispäiville Kotkaan.

– Kansanedustajan avustajan tehtävänä on avustaa kansanedustajaa valtiopäivätoimiin liittyvissä asioissa. Kun mennään muun muassa siihen, että käydään toistuvasti kansanedustajan henkilökohtaisilla asioilla, se on verorahojen väärinkäyttämistä, Lehtinen huomauttaa.

– Minulle tällaiset tehtävät olivat esimerkiksi sitä, että minun käskettiin hakea salaattia salaattibaarista tai sukkahousuja Sokokselta, Lehtinen kertoo.


Kunnialoukkaus "härski" juttu

Kiusaamisen lisäksi Lehtisen kuukausi sitten tekemä rikosilmoitus koskee kunnialoukkausta. Lehtisen mukaan kyse on "härskistä" jutusta, jota hän ei luottamuksellisista syistä voi kertoa tässä vaiheessa sen enempää.

– En olisi ikimaailmassa voinut uskoa, että esimieheni tekee minulle sellaista. En kerro siitä sen enempää, mutta kyseessä on järkyttävä juttu, Lehtinen toteaa.

Lehtinen ei myöskään vielä tässä vaiheessa kerro, ketkä viisi kansanedustajaa ovat todistamassa tapaukseen liittyen. Miehellä on kertomansa mukaan myös muita todistajia eduskunnassa.

– En puhu siitä poliisitutkinnan luottamuksellisuuden vuoksi. Kun kyseessä on eduskunta ja eduskunnassa on todellinen vaitiolovelvollisuus, en voi yksinkertaisesti kertoa, keitä nämä kansanedustajat ovat.

Halusi tuoda asian esille

Lehtinen on tällä hetkellä sairauslomalla ja kuntoutuksessa työpaikkakiusaamisen vuoksi.

– Minulla on neljän lääkärin lausunnot siitä, että kaikki liittyy työpaikkakiusaamiseen. Olen kuntoutuksessa koko loppuvuoden, Lehtinen selventää.

Lehtinen haluaa antaa kasvot työpaikkakiusaamiselle tuodakseen esille yhteiskunnallisesti merkittävän asian.

– Kun Suomessa yli 100 000 palkansaajaa kokee päivittäin olevan työpaikkakiusaamisen uhri, koen että eduskunnassa työskentelevänä minulla on moraalinen velvollisuus nostaa tällaiset epäkohdat esille.

Lisäksi mies kertoo, että hänellä on todistajien ohella tallessa muun muassa suuri määrä Meren kanssa käymiään sähköposteja, jotka todistavat kiusaamisen ja kunnialoukkauksen tapahtuneen.

– En olisi antanut kasvoja työpaikkakiusaamiselle, jos minulla ei olisi näitä materiaaleja olemassa.

Viimeksi Lehtinen oli yhteydessä Leena Mereen viime vuoden maaliskuussa, jolloin he keskustelivat Lehtisen sairauslomasta ja työtehtävistä, jotka jäivät sairausloman vuoksi Lehtiseltä kesken.

Tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Aamuposti.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Nelly Rauhala
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Oikeustoimilla uhkailua ja kyseenalaisia luentoja – joukko opiskelijoita ja työntekijöitä ihmettelee Sexpon toimintaaAsianajaja hämmästelee salailua ja Jan Vapaavuoren käyttämää perustelua Lehtimäki-kohussa: "En pysty ymmärtämään"Maalitusjuttu päätyi oikeuteen yleisen edun vuoksi: Syyttäjän mukaan Marco de Wit solvasi ja halvensi virkamiehiä – poliisi kertoi ahdistavasta kokemuksestaEx-oppilaiden mukaan Bjurström tiesi tanssikoulunsa opettajan lähentelystä, mutta puuttuminen kesti – näin Bjurström vastaa syytöksiinKansanedustaja Leena Merta työpaikkakiusaamisesta syyttänyt avustaja EVS:ssa: "Olen henkisesti kuollut"Aamuposti ja IL: Avustaja teki rikosilmoituksen kansanedustaja Merestä työpaikkakiusaamisen vuoksi –"juoksutti hakemaan sukkahousujakin"

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:21
    Liikenne

    MTV Uutiset seuraa joulun menoliikennettä – ajokeli pääosin hyvä

  • 06:30
    Huomenta Suomi

    Huomenta Suomessa nähdään tammikuussa merkittävä muutos – näin juontajat kommentoivat

  • 05:33
    Joulu

    Yksi joulurauhan julistus on jäänyt Mika Akkasen mieleen: "Huomasin, että oikea jalka tärisee"

  • 05:13
    Digi

    Hautakivistä löytyy nykyään QR-koodeja – tästä on kyse

  • Eilen22:48
    Sää

    Lumi jäämässä haaveeksi etelässä – tänne sateet osuvat