Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kamala Harrisin vuosia vanha video leviää: "Olen syyttänyt seksuaalirikollisia, Trump on yksi heistä"

10:39Joe Biden luopuu – kenestä Donald Trumpin haastaja?Katso analyysi: Harris voi voittaa vain yhdellä taktiikalla, arvioi asiantuntija ja vertaa häntä kahteen suomalaiseen poliitikkoon.MTV/AOP
Julkaistu 22.07.2024 13:19
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Harris rökitti Trumpia vanhalla kampanjavideolla kovin kääntein.

Yhdysvaltain istuva presidentti Joe Biden ilmoitti Suomen aikaan myöhään sunnuntai-iltana jättäytyvänsä pois presidenttikilvasta. Biden kertoi asiasta viestipalvelu X:ssä, jossa hän mainitsi olevan "puolueen ja maan parhaaksi, että hän luopuu vaalikilpailusta".

Ilmoituksen jälkeen demokraattien leirissä katseet kääntyivät varapresidentti Kamala Harrisin puoleen, joka on aikeissa pyrkiä puolueen ehdokkaaksi.

Entinen senaattori, Kalifornian oikeusministeri on pyrki puolueen presidenttiehdokkaaksi viimeksi vuonna 2020, jolloin hän hävisi taistelun istuvalle presidentille Joe Bidenille. 

Harris kampanjoi tällöin aggressiivisesti Trumpia vastaan, josta todisteena on vuonna 2019 julkaistu kampanjavideo sekä tviitti, jossa Harris syyttää Trumpia rikoksista.

Lue myös: "Tarvitsen ryypyn" – mediat: Näin Biden teki päätöksen

– Olen syyttänyt seksuaalirikollisia. Trump on yksi heistä. Suljin voittoa tavoittelevat huijausopistot. Hän pyöritti sellaista. Pidin suuret pankit vastuullisina. Hän on niiden omistuksessa.

Syyttämisellä Harris viittaa aiempaan työhönsä San Franciscon piirisyyttäjänä.

– En ole vain valmis taistelemaan Trumpia vastaan, olen valmis voittamaan hänet, Harris kertoo tviitissään, joka on päivätty 20. marraskuuta 2019.

Videolle kerrotaan, kuinka Harris on todellinen "Anti-Trump", ja kuinka "Trump repii maan erilleen, mutta Harris tuo ihmiset yhteen".

Kampanjavideo lähti leviämään uudelleen

Vanha kampanjavideo ja tviitti lähtivät leviämään uudelleen sen jälkeen, kun Harris kertoi osallistuvansa presidenttikilpaan, kertoo asiasta uutisoinut Rolling Stone.

Videon jakanut demokraattien edustaja Jennifer Lazslo Mizrahi Marylandista kertoo medialle, että video osoittaa "Harrisin ja Trumpin välisen kontrastin" ja videon olevan yhä ajankohtainen.

Harrisin nostamat syytökset saivat vastakaikua myöhemmin, kun Trump todettiin syylliseksi liikeasiakirjojen väärentämiseen liittyen pornonäyttelijä Stormy Danielsille maksettuihin niin sanottuihin hyssyttelyrahoihin. 

Päätöksen myötä Trumpista tuli Yhdysvaltain historian ensimmäinen entinen presidentti, jonka on oikeudessa todettu syyllistyneen rikokseen.

Katso videolta: Biden luopui kisasta viimein, antoi tukensa Harrisille

2:19Biden luopui kisasta viimein, antoi tukensa Harrisille

Lue myös: Tiukka kuulustelija, jonka lohkaisut ovat poikineet useita meemejä: Tällainen on Kamala Harris

Korjattu sitaattia kello 20.10: Harris kirjoitti vuoden 2019 tviitissään "suljin voittoa tavoittelevat huijausopistot", eikä "voittoa tavoittelemattomat", kuten tekstissä aiemmin luki.

Lisää aiheesta:

Kamala Harris teki pesäeron Bideniin Fox Newsin haastattelussaTrump palasi uhmakkaana julkisuuteen – salamurhayritys lisäsi tukea kannattajakunnassaTrump: Harris on "radikaalivasemmistohullu – jos ei haittaa, en aio olla mukava"Tiukka kuulustelija, jonka lohkaisut ovat poikineet useita meemejä: Tällainen on Kamala HarrisTrump: "Biden heitettiin laidan yli – pitäisikö maksaa korvauksia petoksesta?"Biden valitsi varapresidenttiehdokkaakseen senaattori Kamala Harrisin – suurella puolueella on ensimmäistä kertaa ehdokkaana musta nainen
Yhdysvaltain vaalit 2024Kamala HarrisDonald TrumpUutisohjelmien aiheetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2024
  • 10.9.16:47
    Verkkokauppa

    Kotimainen verkkokauppa on elpymässä

  • 19.8.05:11
    Ukrainan sota

    Trumpilta hurja Ukraina-vertaus: "Ei enää vaaleja – oi, se olisi hyvä"

  • 31.7.06:21
    Joe Biden

    Salattiinko Joe Bidenin höperehtimistä ja vanhuuden vaivoja kansalta? Ex-avustaja "ei muista"

  • 22.7.08:09
    Joe Biden

    Nyt puhuu Bidenin poika: Lääke pilasi väittelyn Trumpin kanssa – "Hän oli kuin peura ajovaloissa"

  • 22.1.19:06
    Yhdysvallat

    Trumpin DEI-puhdistus alkaa: "Voin ilomielin vahvistaa"