Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä teki merkittävän löydöksen – "Se auttoi"

1:59Kalle Rovanperällä siivet lentelivät jo shakedownilla: "Promoottorille terveisiä"Video: Kalle Rovanperällä siivet lentelivät jo shakedownilla: "Promoottorille terveisiä"Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 03.08.2023 18:44
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Kalle Rovanperän toive saattaa toteutua Suomen MM-rallissa.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Suomen osakilpailu käynnistyy jo torstaina Harjun kaupunkierikoiskokeella, mutta kunnolla vauhtiin päästään perjantaina, jolloin sekunnin kymmenyksistä kamppaillaan metsäerikoiskokeilla. Rovanperä johtaa MM-sarjaa, joten hän joutuu ajamaan ensimmäisenä erikoiskokeet läpi.

Ensimmäisestä lähtöpaikasta on yleensä haittaa Jyväskylän ympäristön sorateillä, joilla kärkiauto joutuu putsaamaan irtosoraa. Rovanperän tilannetta voisivat helpottaa sateet, joita on povattu reitille perjantaiksi.

– Saa kyllä sataa yöllä, ja toivottavasti aamuun asti pysyy märkänä. Saisi sataa koko päivän, se ei haittaisi yhtään, Rovanperä lausahti MTV Urheilulle.

Torstaiaamun testipätkällä Rovanperä latasi koko porukan nopeimman ajan. Maailmanmestari löysi shakedowniltakin helpotusta viikonlopun urakkaansa.

– Viimeiselle vedolle saimme autoon vielä muutoksia, jotka toivat isolle tielle paremman pidon ja fiiliksen. Se auttoi.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä rikkoi autoaan – murahti järjestäjille: "Promoottorille vaan terveisiä!"

VIDEO: Ott Tänak kohtasi heti ongelmia – "Ne on saatu kuntoon"

2:51Ott Tänak kohtasi heti ongelmia – "Ne on saatu kuntoon"

VIDEO: Esapekka Lappi suorana: "Ei riitä!"

1:51Esapekka Lappi suorana: "Ei riitä!"

VIDEO: Jari-Matti Latvalalla heti ohjelmaa: "Meinasin pyörähtää!"

1:53Jari-Matti Latvalalla heti ohjelmaa: "Meinasin pyörähtää!"

Vuosi sitten Rovanperä hävisi Jyväskylän voittokamppailun käytännössä perjantaina auratessaan teitä. Suomalaistähti nousi vielä haastamaan Hyundain Ott Tänakin, mutta tuolloin Hyundailla kilpaillut virolainen pysyi kärjessä maaliin saakka.

Rovanperä on painottanut ennen tämän viikonlopun kisaa, ettei hän lähde hampaat irvessä taistelemaan voitosta. Hänellä on sen verran tukeva MM-johto, että kohtuullinenkin pistepotti veisi hänet lähemmäksi toista perättäistä maailmanmestaruutta.

– Kaikki riippuu huomisesta olosuhteesta. Fiilis on hyvä ja lähdemme varmasti ajamaan voitosta. Mutta minulla ei ole mikään megaluottavainen fiilis. Testierikoiskokeellakin näki, että vaikkei ollut irtosoraa, tie tuli koko ajan liukkaammaksi, Rovanperä huomautti.

– Kaikki, ketkä lähtevät meidän takaa, ovat varmasti kovia täällä. Ott ja Esapekka (Lappi) näyttäisivät olevan kovia. Myös Elfyn (Evans) oli hyvässä vauhdissa testipätkällä, joten veikkaan, että siellä on monta nälkäistä kuskia meidän takana, mestari listasi kovimmat voittajaehdokkaat.

OSALLISTU! Oletko paikalla Jyväskylän MM-rallissa ja sait kuvattua jotain mielenkiintoista? Lähetä uutiskuva tai video osoitteessa www.mtvuutiset.fi/lukijankuvat TAI WhatsAppissa suoraan numeroon 0405785504. Parhaat otokset julkaistaan MTV Uutisten verkkosivuilla ja C Moren rallilähetyksissä.

KATSO: Ottaako Kalle Rovanperä vihdoin kotivoiton? Tässä Suomen MM-rallin ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset

VIDEO: Teemu Suninen: "Shakedown osoitti, että pystyn ajamaan kärkiaikoja"

4:59Teemu Suninen: "Shakedown osoitti, että pystyn ajamaan kärkiaikoja"

VIDEO: Thierry Neuville esiintyi väkevästi Virossa – Suomessa edessä riskien kanssa tasapainottelua

1:40Thierry Neuville esiintyi väkevästi Virossa – Suomessa edessä riskien kanssa tasapainottelua

VIDEO: Elfyn Evans: Muutimme vähän säätöjä, toivottavasti sade auttaa perjantaina

1:43Elfyn Evans: Muutimme vähän säätöjä, toivottavasti sade auttaa perjantaina

VIDEO: Hyundai-pomo Cyril Abiteboul ensi kertaa Suomessa – talli kolmella autolla palkintopallitaistoon

4:26Hyundai-pomo Cyril Abiteboul ensi kertaa Suomessa – talli kolmella autolla palkintopallitaistoon

VIDEO: Emil Lindholm opettelee yhä uuden WRC2-auton saloja – "Sen on tunnuttava omalta"

5:43Emil Lindholm opettelee yhä uuden WRC2-auton saloja – "Sen on tunnuttava omalta"

VIDEO: Sami Pajarilla iso oppivuosi WRC2-luokassa – "Yksittäisiä pohja-aikoja on jo tippunut, tasaisuus tulee kokemuksen kautta"

3:39Sami Pajarilla iso oppivuosi WRC2-luokassa – "Yksittäisiä pohja-aikoja on jo tippunut, tasaisuus tulee kokemuksen kautta"

VIDEO: M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener: Viro oli pettymys kaikille, toivottavasti pystymme taistelemaan palkintokorokepaikoista

3:19M-Sportin tallipäällikkö Richard Millener: Viro oli pettymys kaikille, toivottavasti pystymme taistelemaan nyt palkintopallipaikoista

Lisää aiheesta:

Villi huhu pyörii Sebastien Ogierin ympärillä – Hyundai-leiristä varovaisia kommentteja: "Se voisi olla jollekin sääli"Ott Tänak reagoi kiroillen yllättävään vikaan – näin virolainen avasi tapahtunuttaEsapekka Lappia hirvittää jo Rovanperän vauhti – "Kovaa laskee Kalle, ei auta mikään"Sääennuste muuttui Kalle Rovanperälle yhä suotuisammaksi – Jari-Matti Latvala muistuttaa kaikkein tärkeimmästä: "Se pitää hyväksyä"Kalle Rovanperälle tarjolla suomalaisittain harvinaista herkkua – "Mikään ei ole varmaa ennen maalia"Kalle Rovanperältä huima tasonnosto Monte Carlossa – "Samalla myös ärsyttää"
MM-ralliSuomen MM-ralliKalle RovanperäToyotaUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 19:03
    Moottoriurheilu

    Yllätysnimi rallin MM-sarjaan

  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"