Kalle Rovanperä saavutti Suomen MM-rallin voiton viidennellä yrittämällään pääluokassa. Rovanperä myönsi kisan jälkeen, että voitto oli helpotus.
Lue myös: Se on siinä! Kalle Rovanperä voitti Suomen MM-rallin – järisyttävä näytös Ouninpohjassa
Lue myös: Kalle Rovanperä löi tiskiin täysin älyttömän ennätyksen – Toyota sivusi historiallista saavutusta
Rovanperä nappasi kauden toisen voittonsa suorastaan näytöstyyliin siitäkin huolimatta, että vain harvat pitivät häntä ennen kisaa varsinaisesti ennakkosuosikkina.
Aiemmin tällä kaudella nähdyistä ongelmista Hankookin sorarenkaiden kanssa ei kuitenkaan ollut tietoakaan, olkoonkin, että Rovanperä huomautteli läpi viikonlopun, ettei auto sopinut hänen käteensä vieläkään niin hyvin kuin se voisi sopia.
10 pohja-aikaa 20:stä, voitto liki 40 sekunnin marginaalilla ja täysi 35 pisteen potti oli silti sellainen suoritus, ettei Rovanperä voinut itsekään kuin nyökätä hyväksyvästi.
– Nyt oli kyllä hyvä suoritus.
2021 Rovanperän menestysmahdollisuudet karkasivat lauantaina nelossijalta Patajoella odottaneeseen hiekkakasaan.
