Yhdysvaltalainen jalkapallotähti Megan Rapinoe otti jälleen kohteekseen maansa presidentin Donald Trumpin.
LUE MYÖS: Jalkapallon supertähti ryöpyttää miespelaajia: "Heidän ei tarvitse tehdä p****akaan enempää"
Trump on kritisoinut viime aikoina neljää demokraattien naispuolista kongressiedustajaa, Alexandria Ocasio-Cortezia, Rashida Tlaibia, Ayanna Pressleytä sekä Ilhan Omaria. Trump on myös kehottanut näitä palaamaan kotimaahansa, vaikka ainoastaan Omar on syntynyt muualla kuin Yhdysvalloissa. Omar on syntynyt Somaliassa.
Juuri Omar joutui Trumpin hampaisiin Greenvillessä Pohjois-Carolinassa pitämässä kampanjatilaisuudessa, jossa hän haukkui Omaria.
Trumpin kannattajat vaativat, että Trump lähettäisi hänet takaisin kotimaahansa, mikä järkytti Rapinoeta. Hänen mielestään kannattajien käyttäytyminen oli surullista, halveksittavaa ja kuvottavaa.
– Se on shokeeravaa ja toivon, etteivät ihmiset turru shokkireaktioihin, sillä tämä oli pahin kaikista, Rapinoe totesi Charlotte Observerille.
