Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaikki ne juoksee maata pitkin

Kuvassa Hannu Torvinen (Suomen Hippos).
Kuvassa Hannu Torvinen (Suomen Hippos).
Julkaistu 11.07.2016 22:17
Toimittajan kuva

Marinka Massa

marinkamassa

Uusi raviviikko käynnistyi Metsämäestä, suurimmat suosikit pitivät pintansa toto4-kierroksella.

Kierroksen käytetyin varma löytyi kolmannesta kohteesta. Tapio Mäki-Tulokkaan valmentama Heidi Ale. Ennakkospekuloinneissa ennakoitiin Mika Forssin ohjastamalle Heidi Alelle vaativampaa juoksunkulkua kutosradalta, mutta tamma suorastaa lennähti kolmatta rataa pitkin keulapaikalle.

- Tällä ei ole aiemmin vaan satsattu kiihdytykseen, nyt oli sellainen paikka että ajateltiin koittaa. Hevonen lähti auton takaa tosi lujaa ja homma oli hallinnassa alusta loppuun, myhäili tyytyväinen Forss voittajahaastattelussa.

- Omistajilla on viisivuotiaasta tammasta kovia odotuksia aina ykköstasolle saakka, Forssin mielestä siihen saisi tammalla olla hieman paremmat raamit, mutta aika näyttää mihin kultaisen juoksupään omaava tamma yltää ja maata pitkinhän ne kaikki juoksee, totesi loppuun syystäkin tyytyväinen Forss.

Valmentaja Tom Erikssonilla oli hieno ravipäivä Turussa, avauskohteessa Hannu Torvisen suoraviivaisella keulataktiikalla maalissa oli ylivoimaisena ykkösenä Downander. Ýhtälailla keulataktiikka oli valttia päätöskohteessa Torvisella Viking Baggerilla, joka toi Erikssonin talliin näin toisen toto4-voiton. Tallin hienoa päivää täydensi Tiger Ecusin ravaama kakkossija toisessa kohteessa ja Classify Toffin nelossija kolmoskohteessa.

Ainoa yllättäjä, ja sekin neljänneksi eniten rastattu Ari Moilasen luotsaama Ice Paradise ylitti maalilinjan ensimmäisenä kakkoskohteessa.

Ice Paradise pudotti MTV:n toto4-vihjerivin, päätöskohteen troikkavihje osui, mutta kahvirahoja kummempaa sillä ei tänään lunastanut.

OIkea toto4-rivi, Turku 11.7.2016

8 Downander
7 Ice Paradise
6 Heidi Ale
*5 Viking Bagger

Voitto-osuus 4-oikein, 36,90euroa

Lisää aiheesta:

Eskel askeleen edellä Toto5-päätöksessä – kaikki voittajat keulapaikoiltaPiskuinen kuumakalle palasi voittokantaanUusi raviviikko käynnistyi aurinkoiselta ÄimärautioltaHankala veikattava sooloili keulasta ylivoimavoittoonTeivossa yllätysten ilta – Toto5-tietäjille tuhatlappusiaPäivän nimi on Forss, Mika Forss
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 20:23
    Tennis

    Emil Ruusuvuori voitti Helsingissä – edessä harvinainen suomalaisten yhteenotto?

  • 18:43
    Jalkapallo

    Jalkapallovalmentaja kuoli traagisesti kesken ottelun – "Elämä voi kääntyä päälaelleen sekunnissa"

  • 18:06
    Liiga

    Jesse Joensuulta suorasanainen kannanotto Jokereista: "Jääkiekko on pakko palauttaa kaukaloon"

  • 17:09
    Veikkausliiga

    Suomen mestari KuPS tekemässä muhkean tilin: "Lihava plusmerkki"

  • 16:09
    David Beckham

    Kuningaskunta palkitsi: David Beckham lyötiin ritariksi