Iina ja Åke Nemlander ovat asuneet itse rakentamassaan omakotitalossa jo kolmisenkymmentä vuotta. Vuosien mittaan taloa on laajennettu ja tehty muutenkin aina vain kodikkaammaksi. Kuten valtaosa ikääntyvistä suomalaisista, hekin haluaisivat asua omassa kodissaan mahdollisimman pitkään - yli 80-vuotiaista suomalaisistahan asuu omassa kodissaan 85 % - vaikka terveys onkin alkanut reistailla.

Omassa kodissa asumisen kynnyskysymyksenä on se, miten pystyy huolehtimaan omasta puhtaudestaan itsenäisesti ja ilman toisten apua. Ennen kaikkea on kuitenkin tärkeintä turvallisuus. Kylpyhuoneessa liukastuminen ja kaatuminen on suuri terveysriski, joka tulee kansantaloudellekin kalliiksi: kolmasosa yli 65-vuotiaista kaatuu joka vuosi ainakin kerran ja kaatumisten hoitokustannukset ovat 330 miljoonaa euroa vuodessa.
Nemlandereilla on edetty wc- ja kylpyhuonetilojen kunnostamisessa vaiheittain. Ensiksi laitettiin pieneen vessaan välttämätön apuväline eli tukikaide. Se asennettiin ensin vain pariskunnan toista puolisoa varten ja ketteräjalkaisempi vähän sille aluksi salaa hymyili, mutta hymy hyytyi pian: "Tuli itselle ensin pieni tapaturma, sitten isompi ja lopuksi näitä vanhuuden kulumisia. Täytyy sanoa, että se on ihanteellinen."





