Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaaos repesi Hongkongin keskustassa: Mielenosoittajat heittelivät polttopulloja – poliisi ampui kyynelkaasulla ja vesitykeillä

Julkaistu 31.08.2019 14:31

MTV UUTISET

Hongkongin kolmisen kuukautta jatkunut protestiliike ei näytä laantuvan, vaikka itsehallintoalueen poliisi oli aiemmin kieltänyt mielenosoittajia kokoontumasta. Tänään kymmenettuhannet protestoijat ovat vyöryneet jälleen kaupungin kaduille.

Mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi Hongkongin aluehallinnon rakennuksen ulkopuolella kaupungin keskustassa, kun tuhannet mielenosoittajat ympäröivät poliisin suojaaman rakennuksen.

Poliisi ryhtyi voimatoimiin ampumalla tuhansien mielenosoittajien joukkoa kyynelkaasulla ja vesitykeillä. Väkivalta ei jäänyt yksipuoliseksi, sillä uutistoimisto AFP:n mukaan osa mielenosoittajista heitteli poliisia muun muassa kivillä. Mielenosoittajat myös tähtäilivät poliiseja laserosoittimilla.

Hongkongilaisen sanomalehden South China Morning Postin mukaan mielenosoittajat ovat heitelleet polttopulloja sekä tiiliskiviä.

Lehden mukaan poliisi on saanut hallintorakennuksen edustan jälleen haltuunsa. Mielenosoittajien kerrottiin aiemmin murtautuneen hallintorakennusta ympäröivän barrikadin läpi, mutta poliisi ajoi väkijoukon takaisin kyynelkaasulla.

13. levoton viikonloppu

Mielenosoitukset jatkuvat nyt jo 13:tta viikonloppua putkeen. Alun perin kiistellystä luovutuslaista alkaneet mielenosoitukset ovat viikkojen varrella kasvaneet laajemmaksi aluehallinnon ja Kiinan keskushallinnon vastaiseksi protestiliikkeeksi.

Viime viikonlopun mielenosoituksissa nähtiin väkivaltaisia yhteenottoja virkavallan ja protestoijien välillä. Lähes tuhat ihmistä on pidätetty mielenosoitusten vuoksi kesäkuusta lähtien.

Hongkongilaiset ovat myös kiertäneet mielenosoituskieltoa muun muassa kantamalla ristejä, sillä uskonnollisia kokoontumisia koskee Hongkongissa löyhempi lainsäädäntö kuin poliittisia mielenosoituksia. Protestoijat järjestivät myös yhteisiä "shoppailuretkiä" keskustaan. 

Lisää aiheesta:

Hongkongissa joulunajan levottomuudet jatkuneet jo kolmatta päivää – hallintojohtaja: "Mielenosoitukset pilasivat joulun"Hongkongin poliisi käytti jälleen kyynelkaasua mielenosoittajiin ja ampui vesitykeillä – useita protestoijia pidätettyHongkongilaiset uhmasivat kieltoa ja osoittivat jälleen mieltään, poliisi ampui kyynelkaasua mielenosoittajia kohti – naamioituneen miesjoukon hyökkäys herättänyt kovaa kritiikkiä poliisin toiminnastaKymmeniä haavoittui valkoisiin kauluspaitoihin ja naamioihin pukeutuneen miesjoukon hyökättyä mielenosoittajien kimppuun HongkongissaHongkongin mielenosoittajat tunkeutuneet lainsäädäntöneuvoston rakennukseen – katso, miten raivoisasti rakennukseen pyrittiinHongkongissa väkivaltaisia yhteenottoja poliisien ja mielenosoittajien välillä – vuosittainen demokratiamarssi liikkeellä
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:03
    Analyysi

    Analyysi: Trump veti yllättäen esiin ydinasekortin – ja paljasti USA:n heikkouden

  • 05:53
    Kauppasota

    Trump ja Xi tapasivat: Kauppasodassa välirauha – USA aloittaa taas ydinasekokeet

  • 05:00
    Venäjä

    Kommentti: Trump ja Xi pilkkaavat Putinia, eikä hän mahda nöyryytykselle mitään

  • Eilen23:49
    Hirmumyrskyt

    Melissan uhriluku kasvaa: Kuolleita ainakin kolmessa maassa

  • Eilen21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä