Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hongkongissa joulunajan levottomuudet jatkuneet jo kolmatta päivää – hallintojohtaja: "Mielenosoitukset pilasivat joulun"

2:51Suomalaiset vaihto-opiskelijat poistuvat Hongkongin levottomuuksien alta – oppilaitokset kehottaneet lähtemäänSuomalaiset vaihto-opiskelijat poistuvat Hongkongin levottomuuksien alta – oppilaitokset kehottaneet lähtemään
Julkaistu 26.12.2019 12:33

MTV UUTISET – STT – AFP

Hongkongissa joulunajan mielenosoitukset ovat jatkuneet jo kolmatta päivää putkeen. Poliisi ja mielenosoittajat ovat ottaneet tänään yhteen ostoskeskuksissa.

Iltapäivällä mielenosoittajat marssivat useissa ostoskeskuksissa ja toistivat yhteen ääneen hallinnon ja poliisin vastaisia iskulauseita.

Tai Pon kaupunginosassa sijaitsevassa ostoskeskuksessa mellakkapoliisi otti yhteen kymmenien mustiin pukeutuneiden mielenosoittajien kanssa. Uutistoimisto AFP:n paikalla olleen toimittajan mukaan poliisi käytti muun muassa kyynelkaasua ja merkitsi epäiltyjä sinisellä väriaineella. Poliisi teki myös useita pidätyksiä.

Kaupungin useat ostoskeskukset ovat toimineet tasaisin väliajoin mielenosoitusten näyttämönä. Mielenosoittajat ovat pyrkineet osaltaan aiheuttamaan taloudellista kaaosta alueella ja näin painostaa kaupungin hallintoa taipumaan.

Joulun alla demokratia-aktivistit olivat kehottaneet netissä ihmisiä pitämään mielenosoituksia nimenomaan ostosalueilla. Tarkoituksena on ollut aiheuttaa häiriöitä joulukauppaan.

Kuukausia kestäneet protestit ovat jo saaneet Hongkongin ajautumaan taantumaan.

LK: mielenosoitukset hongkongissa
Joulupäivänäkin ostoskeskuksissa oli yhteenottoja, joskin ne olivat hajanaisempia ja vähemmän rajuja.AFP / Lehtikuva

Väkivaltaisuudet lisääntyivät jouluaattona

Viime viikkoina väkivaltaisuudet ovat vähentyneet aiemmasta ja Hongkongissa on ollut suhteellisen rauhallista. Mellakointi väheni sen jälkeen, kun demokratiamyönteiset ehdokkaat saivat paikkavyöryn Hongkongin aluevaaleissa marraskuun lopulla. Demokratialiike oli vaalien alla erikseen kehottanut hongkongilaisia malttiin ja toivoi, ettei vaaleja häiritä protesteilla.

Jouluaattona mielenosoitukset kuitenkin yltyivät jälleen tavallista väkivaltaisemmiksi. Mielenosoittajat ja poliisi olivat nokikkain tunteja kestäneissä yhteenotoissa.

Tuhannet mielenosoittajat jalkautuivat kaduille Tsim Sha Tsuin ostosalueella, osa heistä pukeutuneina joulupukin hattuihin ja poronsarviin. Mellakkapoliisit olivat nopeasti paikalla ja käyttivät kyynelkaasua protestien hajottamiseen.

Poliisin mukaan mielenosoittajat olivat tehneet ilkivaltaa myymälöissä, vaurioittaneet liikennevaloja ja heitelleet palopommeja.

Mielenosoituksia puhkesi myös useissa kauppakeskuksissa ympäri kaupunkia. Harbour Cityn ylellisessä kauppakeskuksessa poliisi käytti paprikasumutetta, kun aktivistit ympäröivät ryhmän siviiliasuisia poliiseja.

Joulupäivänäkin ostoskeskuksissa oli yhteenottoja, joskin ne olivat hajanaisempia ja vähemmän rajuja.

Mielenosoittajille ei ole jätetty muuta vaihtoehtoa

Eilen Hongkongin hallintojohtaja Carrie Lam sanoi väkivaltaisten mielenosoitusten pilanneen joulun. Mielenosoittajaryhmät vastasivat hallintojohtajan kritiikkiin kertomalla, ettei heille ole jätetty muuta vaihtoehtoa, koska aluehallinto ja Manner-Kiina eivät ole olleet valmiita myönnytyksiin.

Lue myös: Rauhaton jouluaatto Hongkongissa: Mielenosoittajat ja mellakkapoliisit ottivat yhteen kauppakeskuksissa

Mielenosoitukset alkoivat Hongkongissa kesällä. Alkujaan mielenosoituksilla vastustettiin lakiesitystä, joka olisi mahdollistanut rikoksesta epäiltyjen luovuttamisen Manner-Kiinaan. Lakiesitys on sittemmin kumottu.

Mielenosoitukset ovat kuitenkin jatkuneet mielenosoittajien vaatiessa uudistuksia kaupungin demokratiaan sekä Hongkongin erityisvapauksien puolustamista. Poliiseja on vaadittu myös vastuuseen voimankäytöstään ja mielenosoittajat ovat vaatineet, että poliisin toiminnasta aloitettaisiin riippumaton tutkinta. Yli 6 000 pidätetylle on vaadittu armahdusta.

Lisäksi Hongkongin hallintojohtajan valintamenettely on ollut yksi erityishallintoalueen poliittisista kiistakapuloista. Demokratiamieliset ovat toivoneet erityishallintoalueelle vapaata ehdokasasettelua ja yleistä äänioikeutta. Nykyinen hallintojohtaja Lam on hyvin Kiina-myönteinen ja Manner-Kiina on toistuvasti ilmaissut tukensa Lamille.

Lue myös: Hongkongissa satojatuhansia mielenosoittajia jälleen kaduilla – järjestö: "Tämä on viimeinen mahdollisuus jonka kansa antaa hallintojohtajalle"

Lisää aiheesta:

Rauhaton jouluaatto Hongkongissa: Mielenosoittajat ja mellakkapoliisit ottivat yhteen kauppakeskuksissaHongkongissa varaudutaan viikonloppuna mielenosoituksiin – aktivistit uhoavat: "Tulemme jatkamaan mielenilmauksia viisi, kuusi päivää putkeen"Aseistautuneet mielenosoittajat riehuvat väkivaltaisina Hongkongin kaduilla – Mediat: Poliisi on käyttänyt aseita, yhtä mielenosoittajaa osunut rintaanHallintoa vastustavat hongkongilaiset marssivat kaatosateessa – toisaalla raikasi Kiinan kansallislauluHongkongin mielenosoittajat tunkeutuneet lainsäädäntöneuvoston rakennukseen – katso, miten raivoisasti rakennukseen pyrittiinHongkongissa väkivaltaisia yhteenottoja poliisien ja mielenosoittajien välillä – vuosittainen demokratiamarssi liikkeellä
HongkongKiinaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Hongkong
  • 20.10.07:32
    Lento-onnettomuudet

    Lentokone suistui mereen Hongkongissa

  • 7.10.13:26
    Lontoo

    Yksi iPhone johdatti ison rikollisliigan jäljille: Jopa 40 000 puhelinta päätyi Kiinaan

  • 24.9.15:47
    Hirmumyrskyt

    Supertaifuuni iski Hongkongiin – luksushotelli täyttyi vedestä

  • 23.9.17:55
    Myrskyt

    Hongkong varautuu lähihistoriansa pahimpiin kuuluvaan taifuuniin – Finnair perui yölennon kohteeseen

  • 12.8.13:50
    Finnair

    Helsinki-Vantaalla kolaroinut Finnairin kone yhä korjaamatta – vaikutuksia ainakin kahteen pitkään lentoon