Jukka Rintala: En käytä suunnittelemiani tuotteita kodissani
Etenkin iltapuvuistaan tunnettu taiteilija Jukka Rintala on tehnyt pitkään myös sisustusmallistoa, josta löytyy muun muassa tapetteja, kodin tekstiilejä ja huonekaluja. Omaan kotiinsa hän ei niitä kuitenkaan laita, sillä koti on työstä irtaantumista varten.
Jukka Rintalan sisustusmallisto on täynnä upeita, heleitä värejä ja näyttäviä pintoja. Taiteilja kertoo, että hänelle ominainen kädenjälki on tärkeä osa myös sisustusmallistoa.
– Oma suosikkini on Unelmat-kuosi, jota on petivaatteissa. Akvarellikukkavuode on romanttinen ja täyteläinen, ikään kuin se olisi juuri maalattu, Rintala kertoo.
Suunnittelijalle on tärkeää tuoda tuotteillaan elävyyttä, iloa ja luksusta elämään – hieman elämisen ekstraa kotiin. Omiin huoneisiinsa hän ei kuitenkaan halua töitään.
– En jaksa katsella omia töitäni kotona, vaan sieltä löytyy paljon muiden taiteilijoiden töitä. Käytän myös paljon huonekaluja ja esineitä eri ajanjaksoilta, vanhaa ja uutta sekaisin.
Rintala kokee, että koti on ennen kaikkea rentoutumista varten.
– Koti on minulle lepäämispaikka. Etenkin maalla pystyy hyvin keskittymään ja rauhoittumaan, minulla ei ole lähettyvillä naapureita, joten olen siellä aika eristyksissä.
Taiteilija tunnustautuu yllättäen innokkaaksi puutarhanhoitajaksi.
– Puutarhanhoito on suosikkipuuhaani, se on niin meditoivaa. Esimerkiksi tyrnimarjoja poimiessa, kun jokaisen marjan poimii erikseen, ajatukset kumpuavat aivan eri tavalla kuin muutoin. On ihanaa kuunnella, kun kurjet menevät taivaalla ja talvi tekee tuloaan, hän pohtii.
Hannele Lampela/ MTV3
Uusimmat
-
20:53
Hirsirakenteinen konehalli paloi Savonlinnassa – sisällä kaasupulloja, vieressä yli tuhatlitrainen polttoainesäiliö
-
20:48
Kiina asetti pakotteita Liettuan ministerin sijaiselle tämän vierailtua Taiwanissa
-
20:33
Matti Mattsson tykitti finaaliin! Suomalainen koko porukan nopein
-
20:29
Älä anna orgasmin karata! Jos ajatuksesi harhailevat seksin aikana, toimi näin
-
20:20
Teemu Pukki taas ilman tehoja – Norwich hävisi jälleen
-
20:00
Muistatko tämän teinityttöjen päiväunen 2000-luvun alusta? Josh Hartnett paljastaa, miksi hän pitää Hollywoodin "loitolla"
-
19:54
Veikkausliigan sarjakärki vaihtui – Honka murskasi Ilveksen Tampereella
-
19:43
Vantaalla räjähdys kerrostaloasunnossa – yksi loukkaantui
-
19:42
Zaporizhzhjan ydinvoimalan alueella tulitusta, 16 viljalaivaa lähtenyt Ukrainan satamista viljasaarron päätyttyä – MTV seuraa sotaa
-
19:38
ISW:n mukaan Venäjä yrittää kirittää sotateollisuuttaan – Pekka Toveri: "Onko Putin tehnyt saman virheen kuin Hitler?"
-
19:31
Kaisa Mäkäräinen huippuiskussa – kukisti maajoukkuenaiset SM-kisoissa
-
19:24
Kuuden asunnon rivitalo paloi Mäntsälässä
-
19:06
Tampere sai ensimmäiset kunniatohtorinsa – mukana YK:n eniten pääsihteeri, näyttelijä sekä NHL-pomo
-
19:06
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:50
45-vuotias nainen sai orgasmin – oli kuolla
-
18:47
Muistithan maksaa? Yli 400 000 suomalaisella verovelvollisuudet hoitamatta, luvassa lisälaskuja
-
18:32
Salman Rushdieta puukottanut mies sai syytteen murhan yrityksestä
-
18:16
Helleputki jatkuu – ensi viikon sää normaalia lämpimämpi, mutta myös ukkoskuuroja voi olla luvassa
-
18:15
Venäläiskuski hyppää Ferrarin F1-auton puikkoihin tällä kaudella – teki aiemmin isoja kulissiravisteluja
-
18:10
Huuhkajahyökkääjä pääsi avauskokoonpanoon – verkko heilui väliottömästi
-
Lataa lisää