Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juhannuksen paluuliikenne sujui turvallisesti, vakavilta onnettomuuksilta vältyttiin

Lehtikuva
Julkaistu 24.06.2018 16:35(Päivitetty 24.06.2018 22:58)

MTV UUTISET - STT

Juhannussunnuntain paluuliikenne on rauhoittunut, arvioi Marjatta Talliniemi valtakunnallisesta Tieliikennekeskuksesta.

Tilanne on palautunut tavalliseksi myös kauimmin ruuhkaisena pysyneellä valtatiellä 5 Mikkelistä Heinolan suuntaan. Kuortin kohdalla ruuhkaa oli vielä kymmeneltä illalla.

– Kamerakuvan perusteella se on ihan täysin purkautunut, tieliikennepäivystäjä Marjatta Talliniemi kertoo nyt STT:lle.

Maanteillä juhannuksen paluuliikenteen ruuhkahuippu osui tänään kello 16–17, Marko Kolattu Tieliikennekeskuksesta arvioi.

Paluuliikenne jakautui koko iltapäivälle ja illalle. Jo kello 13 oli esimerkiksi Lahdesta etelään vievällä moottoritiellä runsaita automääriä. Pahimmat liikennesumput, Valtatie 9 Oriveden ja Tampereen välillä sekä Viitostie Heinolasta Mikkelin suuntaan olivat ruuhkaisia vielä iltaseitsemän jälkeen.

Liikennemäärät olivat keskimäärin silti jo laskemassa ennen iltakahdeksaa.

Juhannuksen paluuliikenne sujui maanteillä varsin turvallisesti. Tieliikennekeskuksen tietoon ei ollut tullut päivän mittaan yhtään kuolonkolaria, ja vakavilta loukkaantumisiltakin vältyttiin.

Juhannuksen paluuliikenne oli Kolatun mukaan tänäkin vuonna hieman hiljaisempaa kuin menoliikenne torstaina ja perjantaina, koska moni jäi nyt kesälomille esimerkiksi mökille. 

Lisää aiheesta:

Juhannusaaton menoliikenne hiljenee iltapäiväksiJuhannusliikenne vilkastunut iltapäivällä – Nelostien odotetaan ruuhkautuvanRuuhkia vasta illalla? Aurinkoinen sää venyttää juhannuksen paluuliikennettä: "Voi mennä hyvinkin myöhäiseksi"Juhannuksen paluuliikenne on käynnistynyt – pahimpia ruuhkia odotetaan Viitostielle ja Ysitielle: "Kello 14 voi olla jo täysi rähinä päällä"Nelostiellä kuuden auton ketjukolari – ruuhkauttaa liikennettä pohjoisen suuntaanPääsiäisen paluuliikenne vilkastuu iltapäivällä – "Kelin puolesta ei pitäisi olla valittamista"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • 06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti

  • 06:14
    Sanna Marin

    Brittilehti kysyi Sanna Marinilta paluusta politiikkaan: Tässä vastaus

  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema