Juha Lallukka: Ei suunnitelmia kilpaurheilun suhteen

Juha Lallukka
Juha Lallukka sijoittui 15:nneksi SM-hiihtojen 15 kilometrin vapaan kisassa.Lehtikuva
Julkaistu 30.01.2016 15:27

MTV SPORT-STT

Dopingtuomiotaan vastaan pitkään taistellut hiihtäjä Juha Lallukka ei tavoittele paluuta Suomen kärkeen tai kansainvälisille laduille.

Lallukka kilpaili Imatran SM-hiihtojen 15 kilometrillä omien sanojensa mukaan pitkälti siksi, että kisat olivat lähelle kotia, Kouvolaa.

- Minulla ei ole minkäänlaisia suunnitelmia kilpaurheilun suhteen. Lahden MM-hiihdot tuntuvat todella kaukaiselta ajatukselta, 36-vuotias Lallukka sanoi.

Harjoituskilometreistään tai -tunneistaan Lallukka ei ole pitänyt lukua, sillä treenaamisen motivaatio on omassa hyvinvoinnissa.

- Olen aika paljon pohtiva luonne. Olen huomannut, että elämä kulkee huomattavasti kirkkaammin ajatuksin, kun viitsii urheilla ja pitää itsensä kunnossa, Lallukka tuumasi.

Lauantaina hän päätyi 15 kilometrillä 15:nneksi ja hävisi mestari Matti Heikkiselle vajaat puolitoista minuuttia.

Lallukka antoi positiivisen dopingnäytteen syyskuussa 2011. Monivaiheinen tapahtumaketju päättyi marraskuussa 2014 siihen, että Urheilun vetoomustuomioistuin CAS katsoi Lallukan syyllistyneen dopingiin.

- Se oli yhdenlaisensa projekti. Parempi kun en lähde sitä kommentoimaan, Lallukka sanoi.

Ennen SM-Imatraa Lallukka kävi edellisen kerran kilpaladuilla kevätlumilla 2014 Vaajakosken SM-hiihdoissa. Imatralla hän saattaa hiihtää vielä sunnuntaina Kouvolan Hiihtoseuran viestijoukkueessa.

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto