Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juha Mieto lausui menehtyneestä valmentajalegendasta lämpimät sanat – viimeinen kohtaaminen maaliskuussa: "Juttu lensi"

Juha Mieto (vas.) muisti menehtynyttä Immo Kuutsaa lämpimästi.
Juha Mieto (vas.) muisti menehtynyttä Immo Kuutsaa lämpimästi.Seiska
Julkaistu 27.04.2025 11:21

MTV URHEILU – STT

Immo Kuutsan aikakauden suurhiihtäjä Juha Mieto tapasi entisen päävalmentajan viimeisen kerran maaliskuun lopulla Suomen Cupin kisojen yhteydessä Iisalmessa.

– Liikehdintä oli vähän huonoa, mutta Immo kertoi, ettei lonkkia ruveta tällä iällä enää leikkaamaan. Muuten juttu lensi ja elämänhalu oli korkealla. Hyvät muistot jäi, Mieto kertasi Kuutsan kuolinuutisen jälkeen.

Valmentajasuuruudelle lumi oli rakasta viimeiseen asti.

– Immo sanoi aina puolileikillään, että kun vain toispuolella olisi lunta, siellä minne me kaikki mennään, Mieto kertoi.

Lue myös: IS: Legendaarinen hiihtovalmentaja Immo Kuutsa on kuollut

Mieto tiesi Kuutsan jo ennen kuin tästä tuli maastohiihdon päävalmentaja 1972, mutta varsinainen ensitapaaminen tapahtui päivä tuon kesän juhannuksen jälkeen.

– Immo kutsui minut juhannuksen jälkeisenä päivänä kotiinsa Juankoskelle. Olin siellä viikon ennen kuin ensimmäinen leiri alkoi Vuokatissa. Hän halusi tutustua, Mieto kertasi.

Mieto oli mukana useissa Kuutsan päävalmentajakauden menestyksekkäissä ja dramaattisissa hetkissä. Mieto kuului olympiakultaa 1976 voittaneeseen Suomen viestijoukkueeseen ja hävisi sadasosasekunnilla Thomas Wassbergille 1980 Lake Placidin olympiakisojen 15 kilometrillä.

– Jälestäpäin ajateltuna sanoisin, että hän oli hyvä valmentaja. Jämäkkä, mutta huumoriakin oli matkassa. Systeemit muuttuivat perusteellisesti ja totta kai siinä oli aluksi pientä hopinää, mutta se jäi vuosien mittaan. Se johtui siitä, minkämoinen menestys Immon kaudella tuli, Mieto sanoi.

Kuutsassa yhdistyi valmentajana tiukkuus ja huumorintaju.

– Immo oli absolutisti ja hirmu tarkka, ettei vierasten naisten kanssa pyöritä. Sellaista ei tapahtunut, koska kuri oli kova, mutta jos jotain pikkuisen tapahtui, Immo leppyi hirmu nopeasti. Vaikka itse kukin tuli sanoneeksi napakasti, ei se jäänyt hiertämään. Hieno mies, Mieto summasi.

Lisää aiheesta:

Rolf Haikkola on kuollut – Lasse Viren tapasi "Raaka-Rollen" muutama päivä sitten: "Suuri merkitys uralleni"Jari Isometsä muistaa häkellyttävän kohtaamisen Siiri Rantasen kanssa – "Herranisä, aika rautainen muori"Jelena Välbe haukkuu muita ja johtaa omiaan tiukalla kurilla: "Seisoivat asennossa kuin sotilaat" – MTV Urheilu selvitti, millainen Venäjän ristiriitainen hiihtopomo todellisuudessa on"Veridopingin guru" – Suomen 1970-luvun maajoukkuehiihtäjä avautuu kovasanaisesti Karjalaiselle menestysvalmentaja Immo KuutsastaJuha Mieto muistelee Matti Nykästä liikuttuneena – "Hänellä ei ollut mielenrauhaa pätkääkään"Uutuuskirja: Mika Myllylä uskoi selviävänsä pienellä Lahden kärystä
MaastohiihtoJuha MietoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 11:51
    Urheilu

    Tautikaaos piinaa Ruotsin maajoukkuetta

  • Eilen16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon